Co zrobić ze świerka lub sosny? – przepisy

Przepisy i pomysły na to, co możesz zrobić ze świerka i sosny

Hasła „jak odróżnić świek od sosny” oraz „co zrobić z żywicy sosny” to jedne z najczęściej wyszukiwanych haseł prowadzących z Google na mojego bloga. Jako wielbicielka lasu, a w szczególności lasów iglastych, mam sporo do powiedzenia w tym temacie. W tym artykule podpowiem co można zrobić ze świerka i sosny. Znajdziesz tu też moje ulubione sosnowe i świerkowe przepisy. To co, wchodzimy do lasu?

Na początek polecam także wpisy:

Co zrobić ze świerka lub sosny? Koktajl choinkowy

Nie jest tajemnicą, że młode pędy świerkowe i sosnowe mają w sobie moc witamin. Zbiera się je wczesną wiosną, oczywiście zachowując zasady leśnego BHP ;) czyli nie obrywamy wszystkich pędów z jednego drzewa, nie obrywamy ich także z czubka. Zbieramy tyle, ile jest nam potrzebne. Więcej o właściwościach sosny przeczytaj w książce Łukasza Łuczaja „Dzika kuchnia”, a o tym jak przetwarzać zioła i rośliny w książce Ruty Kowalskiej „O czym szumią zioła„.

Jak zrobić koktajl choinkowy z pędami sosny lub świerka? Przeczytaj tutaj:

pędy sosny przepisy świerk nalewka syrop

Co zrobić ze świerka lub sosny? Macerat

Drzewa iglaste m.in świerk i sosna są wspaniałym darem natury, z których można stworzyć także lecznicze maści i oleje. Macerat sosnowy robię regularnie od kilku lat. Mając taką wspaniałą, żywiczną bazę w postaci maceratu sosnowego, można potem tworzyć remy, maści i inne domowe specyfiki.

Więcej przeczytasz we wpisie:

Co zrobić ze świerka lub sosny? Lukier do pączków

Świerkowy lukier to mój faworyt do wypieków drożdzowych i pączków z marmoladą! W połączeniu z aromatyczną świerkową herbatką tworzy wspaniały dodatek do słodkości. No i ten aromat, mmmm. Przepis na świerkowy lukier znajdziesz TU.

Co zrobić ze świerka lub sosny? Syrop

Wielu z nas na pewno pamięta smak syropu sosnowego na kaszel, który mama przynosiła z apteki. A jakby tam zrobić taki syrop z sosny lub świerka samodzielnie? Jest wspaniały na przeziębienie, podawany łyżeczką, ale też może być pysznym i aromatycznym dodatkiem do napoju lub herbaty! Ja nie wyobrażam sobie wiosny be zrobienia syropu z pędów sosny.

Jak zrobić syrop z pędów sosnowych? Przeczytasz w artykule poniżej:

pędy sosny przepisy świerk nalewka syrop

Co zrobić ze świerka lub sosny? Nalewkę

Nalewki robię z wielu roślin: z sosny, dzikiej róży, pigwowca, malin, wrotycza a czasem nawet z niektórych grzybów!

Poniżej znajdziesz wskazówki jak zrobić ziołowe nalewki w domu:

Co zrobić ze świerka lub sosny? Kadzidło

Masz ochotę zrobić swoje własne kadzidło z własnoręcznie zebranych ziół? To bardzo łatwe! Latem las obfituje w aromatyczne dary natury, które mogą być wspaniałym kadzidłem w twoim domu. Ja najczęściej zbieram gałązki świerka lub sosny, które już leżą na ziemi, staram się nie zrywać gałązek z drzew jeśli nie mam takiej potrzeby. Ususzone igiełki drzew iglastych oraz zasuszona żywica sosnowa czy świerkowa świetnie nadają się do okadzania swojej przestrzeni.

Na moim blogu pojawiły się poradniki o tym jak zrobić swoje kadzidło i jak je palić. Przeczytasz je poniżej:

Do palenia takich kadzideł przyda się kadzielnica. Na zdjęciu poniżej ręcznie robiona z gliny kadzielnica z kryształem. Jest bardzo wygodna do palenia zarówno sypkich jak i patyczkowych kadzideł – ja palę w niej kawałeczki żywicznej sosny. Sprawdza się doskonale, a zrobiła ją dla mnie Klaudia z Sisstone Jewellery.

Kadzielnica gliniana do palenia kadzideł żywicznych

Czy masz inne pomysły jak skorzystać z dóbr lasów iglastych? Chętnie poczytam w komentarzach!

Facebook Comments
5 1 vote
Article Rating

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło Slavica Studio i buduję biznes online w branży zdrowotnej. Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Kadzidło ze świerka lub sosny […]

trackback

[…] Co zrobić z sosny i świerka […]

Monika Mizińska-Momčilović

Cześć, zdravo! Mam na imię Monika i obecnie mieszkam w Szwecji. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru wielokrotna emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło i tłumaczę. Z zamiłowania zbieram zioła i odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło Slavica Studio i buduję biznes online w branży zdrowotnej. Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x