Ziołowa kąpiel łagodząca

Ziołowa kąpiel łagodząca – idealna na podrażnioną skórę.

Kąpiele są swego rodzaju rytuałem, oczyszczają, poprawiają samopoczucie i wspierają zdrowie. Gdy mieszkałam w Maroku, przynajmniej raz na tydzień chodziłam do hammamu, aby zafundować sobie odnowę. Odkąd w 2016 wróciłam do Europy, bardzo mi brakuje tych oczyszczających rytuałów w kobiecym gronie. U nas nie są popularne takie zabiegi w kręgach kobiecych, a pielęgnacja naturalna przeżywa u nas swoją drugą młodość.

No i super!

Ja sama staram się korzystać z ziół kiedy tylko mam możliwość zastąpienia nimi kosmetyków czy leków ze sklepu. Kąpiel ziołowa, którą Wam dziś przedstawię to rytuał łagodzący, idealny dla podrażnionej skóry. Zmniejszy podrażnienia, drobne infekcje, świąd.

Do przygotowania ziołowej kąpieli naszykuj następujące zioła:

  • kora dębu (Quercus L.)
  • macierzanka / tymianek (Thymus L.)
  • szałwia (Salvia L.)
  • pokrzywa (Urtica L.)
  • rumianek (Matricaria L.)
  • arnika (Arnica L.)
  • igły sosny (Pinus L.)
  • igły jodły (Abies Mill.)
  • kasztanowiec liść (Aesculus L.)
  • lawenda kwiat (Lavandula L. )

Jak przygotować łagodzącą kapiel ziołową?

Po łyżce suszonego ziela wszystkich wymienionych ziół wrzucamy do garnka. Gotujemy w mniej więcej 2l wody. Odstawiamy na 10-15 minut i odcedzamy zioła. Tak przygotowany napar dodajemy do kąpieli do wanny z ciepłą wodą.
Alternatywnie wsypujemy zioła do woreczka bawełnianego/lnianego i wrzucamy do wanny z gorącą wodą.
Napar ten można także wlać do butelki z dozownikiem lub psikaczem i polewać nim skórę. Ta opcja będzie świetnym rozwiązaniem, gdy macie tylko dostęp do prysznica. Taka ziołowa mieszanka może też być kąpielą dla stóp – wysarczy ją wlać do miski z gorącą wodą i tak moczyćstopy.
Jeśli nie macie jakiegoś z wyżej wymienionych ziół – można po prostu pominąć. Ja lubię eksperymentować z ziołami na sobie i często sama wymyślam sobie mieszanki. Zachęcam do ziołowej kreatywności! ;)
Przyjemnej kąpieli!
Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating

Szczypta magii, garść rodzimych legend, spora dawka ziół i natury okraszona podróżami w dzikie miejsca... Oto z czego składa się jej życie. Z wykształcenia metodyk języków obcych, z zamiłowania rękodzielniczka. Najczęściej można spotkać ją w lesie, z aparatem w ręku lub w kuchni. Na blogu bewilderslavica.com Monika zaraża miłością do natury, języków obcych, dzikiej kuchni i rodzimych korzeni.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Monika Mizińska-Momčilović

Z wykształcenia nauczyciel języków obcych. Współczesna Słowianka, mieszkająca w Szwecji (wcześniej w Serbii i Maroku). Pokażę Ci najpiękniejsze polskie rękodzieło, zdradzę Ci przepisy na dzikie smakołyki i podzielę się znajomością języka serbskiego.

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x