Słowiańskie fantasy: „Okrutnik – dziedzictwo krwi” Aleksandry Rozmus

okrutnik wydawnictwo nova eres aleksandra rozmus polska autorka debiut kwiat paproci nikon canon fotografia lustrzanka monika mizinska bewildered slavica miszczuk szeptucha żerca noc kupału słowiani mitologia legendy ludowe odania bestiariusz demony słowiańskie

Aleksandra Rozmus to bardzo młoda, bo zaledwie 22-letnia, debiutantka na polskiej scenie fantasy. Jej pierwsza książka o tematyce słowiańskiej jest według mnie o wiele lepszym debiutem niż niejedna książka doświadczonych i znanych autorów. Często jest tak, że z przyzwyczajenia sięgamy po książki znanych nam autorów, bo są znani, bo poprzednia pozycja była dobra, bo mają renomę, bo mają dobrą reklamę. Debiutanci niestety nie mają już tak z górki, a czasem warto dać szansę i przekonać się na własnej skórze, że każda minuta spędzona na czytaniu debiutanckiej książki była tego warta!

Gdy zapytałam autorkę co ją zainspirowało do napisania Okrutnika, powiedziała:

„Mitologie słowiańską wybrałam dlatego, że jestem w niej zakochana od dobrych paru lat. Odkąd poznałam mojego narzeczonego i pierwszy raz zabrał mnie na Wolin to oszalałam, dosłownie oszalałam na punkcie Słowiańszczyzny. Potem przyszła kolej na książki, pierw takie proste typu bestiariusz słowiański, czy „Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” no a później Mitologia słowiańska Gieysztora i książki pana Pełki. Z tym, że chciałam by w mojej książce mitologia nie istniała w jakimś „innym” świecie lub w przeszłości tylko w obecnym, współczesnym – tym naszym.”

Autorka od początku wplata nowe wątki z gracją i płynnością. Nie podaje czytelikowi informacji na tacy, co utrzymuje napięcie podczas czytania.

Bohaterowie to normalni-nadzwyczajni ludzie posiadający ludzkie słabości i nadludzkie umiejętności. Codziennie borykają się z całkiem niecodziennymi problemami, które z biegiem czasu dla nich stają się chlebem powszednim.

Sama nigdy nie interesowałam się fantasy, ale kiedy w grę wchodzi nasz rodzimy folklor, moje zainteresowanie wzrasta. Często czytamy powieści fantastyczne o odległych krainach, z którymi nie możemy się identyfikować, prawda? Kiedy akcja dzieje się w pobliskich wsiach, znanych nam lasach, a bohaterami są osoby o znajomo brzmiących imionach, poziom adrenaliny od razu wzrasta.

Książka, prócz trzymających w napięciu wątków, zawiera ciekawe opisy bogów i demonów słowiańskich, będzie więc ciekawą propozycją dla zainteresowanych tematami słowiańskich wierzeń. Jeśli nie chcesz czytać suchych opisów rodem z bestiariuszy, jeśli chcesz poznać demony w prakatyce, zobaczyć jak się z nimi rozprawić w życiu codziennym – Okrutnik Stanisław doskonale ci to przedstawi.

Nie zabraknie w niej także niewyidealizowanej miłości. Zresztą, przekonajcie się sami!

Jak zdobyć egzemplarz „Okrutnika”?

Wraz z wydawnictwem Novae Res i Olą przygotowaliśmy dla Was 2 egzemplarze Okrutnika! Aby zdobyć książkę wystarczy do 30 lipca 2018 napisać w komentarzu pod tym wpisem, jaki demon słowiański najbardziej Was przeraża i dlaczego :) ?

2 książki polecą do Was prosto od wydawnictwa Novae Res! Zwycięzców wybierze Ola, autorka Okrutnika a ja ogłoszę wyniki 31 lipca 2018 na moim Facebooku oraz Insta Stories – sledźcie konta, aby być na bieżąco!

PS jeśli korzystacie z opcji komentowania przez Facebooka, skontaktuję się z Wami przez Wasz profil. Jeśli jednak komentujecie korzystając z wtyczki WordPress, nie zapomnijcie podać swojego adresu mailowego (więcej poczytacie w regulaminie)

Powodzenia!

Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Monika Mizińska-Momčilović

Cześć, zdravo! Mam na imię Monika i obecnie mieszkam w Szwecji. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru wielokrotna emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło i tłumaczę. Z zamiłowania zbieram zioła i odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło Slavica Studio i buduję biznes online w branży zdrowotnej. Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x