Nie wiem jak Wy, ale ja lubię dostawać i dawać rzeczy unikatowe, stworzone lub wynalezione z myślą o obdarowanej osobie. Takie przedmioty, nawet najdrobniejsze, cieszą najbardziej. Bo obdarowany wie ile dla ciebie znaczy i jak bardzo o nim myślisz.
Przygotowanie tej listy zajęło mi dość sporo czasu, ale warto było. Powstała ona z myślą o ludziach, którym tematyka rodzima nie jest obca. O tych, którzy choć trochę interesują się kulturą naszych przodków, lubią kontakt z naturą i wszystko co słowiańskie.
Nóż. Do ziół na przykład…
Znajdziesz tu:
Sebastian (znany jako Nocą wszystkie sory są szare) robi piękne noże ze słowiańskimi symbolami. Coś pięknego! Jest wart każdej złotówki i na pewno będzie unikatowym prezentem dla kogoś, kto kocha rodzimą kulturę i wyprawy do lasu :)
Motanki, lalki dobrych życzeń
Zwyczaj tworzenia motanek, czyli słowiańskich lalek zaklinających los i przyciągających szczęście, po dziś dzień jest praktykowany na Ukrainie. Co ciekawe, w Polsce coraz więcej osób zajmuje się motaniem lalek, które obdarowanemu mają zapewnić szczęście w miłości, dobrobyt i zdrowie. Uważam, że to piękny pomysł na unikatowy i bardzo osobisty prezent, który nie kosztuje miliona monet ;)
W Polsce coraz więcej osób zajmuje się motaniem lalek dobrych życzeń, a tu jest kilka z nich:
Preludium Słowiańskie, widowiskowy spektakl muzyczno-taneczny
Właśnie zamówiłam bilety i już nie mogę się doczekać!
„Preludium Słowiańskie” to bardzo współczesny spektakl muzyczny inspirowany dawnym kalendarzem słowiańskim. Znajdziemy w nim elementy nowoczesnego bodypaintingu wraz z rytmem bębnów, muzyką i tańcem.
Preludium odbywa się co jakiś czas i aby dowiedzieć się więcej najlepiej jest śledzić strony twórców tego wydarzenia:
- Bębniarze Wataha drums
- Art Color Balet
- Strojone pieśni tradycyjne
Podróż w czasie na kartach książki
Ostatnio tak siedziałyśmy i plotkowałyśmy przy grzanym cydrze z Wiktorią z bloga Slavic Book i zgodnie stwierdziłyśmy, że jeszcze kilka lat temu na rynku był deficyt książek o rodzimej tematyce. Obecnie kultura słowiańska odradza się w sercach i duszach ludzi, to i książek w tym temacie przybywa! Wybór jest obecnie bardzo duży, będzie w czym wybierać.
Książkowe inspiracje znajdziecie u mnie na blogu:
Oraz u Wiktorii na jej blogu SlavicBook.pl

Na zdjęciu gumiennik z książki Bestiariusz Słowiański

Okrutnik, słowiański debiut Oli Rozmus
Natura w żywicy zaklęta
Cudowne właściwości roślin, ulubione kwiaty i natura zawsze blisko. Nawet bardzo, bo na szyi!
Lubię tworzyć rzeczy, które się nie powtórzą, dlatego zaczęłam robić naszyjniki, zakładki, podkładki i inne przedmioty z ziołami, kwiatami polnymi oraz minerałami.

Natura w biżuterię zaklęta Slavica Handmade Studio
Zwierzęta mocy i słowiańskie stworzenia w domu
Z okazji ślubu zostaliśmy obdarowani Sówkami Nierozłączkami przez Magdę, fajną dziewczynę, którą od dawna obserwuję na Instagramie. Magda rysuje zwierzęta mocy, strażników lasu oraz słowiańskie stworzenia. Jak twierdzi, każde z nich ma swoją moc oraz energetykę według której działa.
Poza Magdą znam jeszcze wielu fantastycznych twórców, których prace są wyjątkowe. O kilku z nich możecie przeczytać na blogu: Urbaistyczna wersja folkloru Pauliny Wach czy o połączeniu mangi i słowiańskich podań ludowych Panny N.
Polscy artyści rysujący w słowiańskim klimacie:

Kubek z Mokosz od Zaczytanej Sówki
Warsztaty Laboratorium Pieśni
Osobiście uwielbiam dostawać niematerialne prezenty. Przeżycia są fajne! Dziewczyn z Laboratorium Pieśni słucham już kilka dobrych lat i zawsze z takim samym entuzjazmem. Prócz koncertów dziewczyny także prowadzą zajęcia ze śpiewu w całej Europie. Można się wiele od nich nauczyć! ;)
Sprawdź TUTAJ kiedy odbywają się warsztaty Laboratorium Pieśni.
Własnoręcznie przygotowane mieszanki ziół
Lubicie eksperymentować z ziołami? Ja tak!
Zioła stanowiły nieodłączny element codziennego życia naszych słowiańskich przodków. W obecnych czasach korzystanie z dobroci natury nabrało nieco innego wymiaru, ale właściwości roślin pozostały niezmienne.
Ja chętnie przygotowuję własne mieszanki, które później pakuję i przechowuję w lnianych woreczkach lub słoikach. Takie gotowe herbatki są potem urocznym prezentem. Jedną z moich ulubionych mieszanek jest ta: na spokojny sen i wyciszenie. Łagodzi nerwy, uspokaja, działa kojąco.
Ubrania z motywami słowiańskimi
Podobnie jak rynek literacki przeżywa odrodzenie, tak samo twórcy ubrań sięgają do rodzimych korzeni. Coraz więcej polskich artystów inspiruje się sztuką ludową i tradycyjną przy kreowaniu swoich produktów. I fajnie!
Marki tworzące ubrania w duchu słowiańskim:

A to ja w tunice Roduslavy – marki naszych zachodnich sąsiadów :)
Related Posts