Słowiańskie prezenty prosto z Polski

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię dostawać i dawać rzeczy unikatowe, stworzone lub wynalezione z myślą o obdarowanej osobie. Takie przedmioty, nawet najdrobniejsze, cieszą najbardziej. Bo obdarowany wie ile dla ciebie znaczy i jak bardzo o nim myślisz.

Przygotowanie tej listy zajęło mi dość sporo czasu, ale warto było. Powstała ona z myślą o ludziach, którym tematyka rodzima nie jest obca. O tych, którzy choć trochę interesują się kulturą naszych przodków, lubią kontakt z naturą i wszystko co słowiańskie.

Nóż. Do ziół na przykład…

Sebastian (znany jako Nocą wszystkie sory są szare) robi piękne noże ze słowiańskimi symbolami. Coś pięknego! Jest wart każdej złotówki i na pewno będzie unikatowym prezentem dla kogoś, kto kocha rodzimą kulturę i wyprawy do lasu :)

slavic knife słowiański nóż ręcę bloga grawe symbol swaryca kolovrat sowy są szare sebastian cukierski rękodzieło

Motanki, lalki dobrych życzeń

Zwyczaj tworzenia motanek, czyli słowiańskich lalek zaklinających los i przyciągających szczęście, po dziś dzień jest praktykowany na Ukrainie. Co ciekawe, w Polsce coraz więcej osób zajmuje się motaniem lalek, które obdarowanemu mają zapewnić szczęście w miłości, dobrobyt i zdrowie. Uważam, że to piękny pomysł  na unikatowy i bardzo osobisty prezent, który nie kosztuje miliona monet ;)

W Polsce coraz więcej osób zajmuje się motaniem lalek dobrych życzeń, a tu jest kilka z nich:

  • Miłka (tutaj)
  • Michalina Nesterenko (tutaj)
  • Lalki magiczne Anety Grzegorzewskiej (tutaj)

motanki z Ukrainy, wykonane przez Michalinę




Preludium Słowiańskie, widowiskowy spektakl muzyczno-taneczny

Właśnie zamówiłam bilety i już nie mogę się doczekać!

„Preludium Słowiańskie” to bardzo współczesny spektakl muzyczny inspirowany dawnym kalendarzem słowiańskim. Znajdziemy w nim elementy nowoczesnego bodypaintingu wraz z rytmem bębnów, muzyką i tańcem.

Preludium odbywa się co jakiś czas i  aby dowiedzieć się więcej najlepiej jest śledzić strony twórców tego wydarzenia:

Podróż w czasie na kartach książki

Ostatnio tak siedziałyśmy i plotkowałyśmy przy grzanym cydrze z Wiktorią z bloga Slavic Book i zgodnie stwierdziłyśmy, że jeszcze kilka lat temu na rynku był deficyt książek o rodzimej tematyce. Obecnie kultura słowiańska odradza się w sercach i duszach ludzi, to i książek w tym temacie przybywa! Wybór jest obecnie bardzo duży, będzie w czym wybierać.

Książkowe inspiracje znajdziecie u mnie na blogu:

Oraz u Wiktorii na jej blogu SlavicBook.pl

bestiariusz słowiański demony rusałka gumnik demon potwór wiedźma magia wicca slavic demon gusła

Na zdjęciu gumiennik z książki Bestiariusz Słowiański

okrutnik wydawnictwo nova eres aleksandra rozmus polska autorka debiut kwiat paproci nikon canon fotografia lustrzanka monika mizinska bewildered slavica miszczuk szeptucha żerca noc kupału słowiani mitologia legendy ludowe odania bestiariusz demony słowiańskie

Okrutnik, słowiański debiut Oli Rozmus

Natura w żywicy zaklęta

Cudowne właściwości roślin, ulubione kwiaty i natura zawsze blisko. Nawet bardzo, bo na szyi!

Lubię tworzyć rzeczy, które się nie powtórzą, dlatego zaczęłam robić naszyjniki, zakładki, podkładki i inne przedmioty z ziołami, kwiatami polnymi oraz minerałami.

Natura w biżuterię zaklęta Slavica Handmade Studio

 

 

Zwierzęta mocy i słowiańskie stworzenia w domu

Z okazji ślubu zostaliśmy obdarowani Sówkami Nierozłączkami przez Magdę, fajną dziewczynę, którą od dawna obserwuję na Instagramie. Magda rysuje zwierzęta mocy, strażników lasu oraz słowiańskie stworzenia. Jak twierdzi, każde z nich ma swoją moc oraz energetykę według której działa.

Poza Magdą znam jeszcze wielu fantastycznych twórców, których prace są wyjątkowe. O kilku z nich możecie przeczytać na blogu: Urbaistyczna wersja folkloru Pauliny Wach czy o połączeniu mangi i słowiańskich podań ludowych Panny N.

Polscy artyści rysujący w słowiańskim klimacie:

sówki nierozłączki duch lasu słowiański obrazek folk legenda ludowa baś strażnicy lasu

Nasze Sówki Nierozłączki od Magdy




zaczytana sówka mokosz bogini słowiańska natura boska bogowie

Kubek z Mokosz od Zaczytanej Sówki

Warsztaty Laboratorium Pieśni

Osobiście uwielbiam dostawać niematerialne prezenty. Przeżycia są fajne! Dziewczyn z Laboratorium Pieśni słucham już kilka dobrych lat i zawsze z takim samym entuzjazmem. Prócz koncertów dziewczyny także prowadzą zajęcia ze śpiewu w całej Europie. Można się wiele od nich nauczyć! ;)

Sprawdź TUTAJ kiedy odbywają się warsztaty Laboratorium Pieśni.

Własnoręcznie przygotowane mieszanki ziół

Lubicie eksperymentować z ziołami? Ja tak!

Zioła stanowiły nieodłączny element codziennego życia naszych słowiańskich przodków. W obecnych czasach korzystanie z dobroci natury nabrało nieco innego wymiaru, ale właściwości roślin pozostały niezmienne.

Ja chętnie przygotowuję własne mieszanki, które później pakuję i przechowuję w lnianych woreczkach lub słoikach. Takie gotowe herbatki są potem urocznym prezentem. Jedną z moich ulubionych mieszanek jest ta: na spokojny sen i wyciszenie. Łagodzi nerwy, uspokaja, działa kojąco.

ziołowa herbata na dobrano ziolove love lawenda rumianek melisa lemon balm lavender melissa camomille herbal tea wicca natural how to make recipe przepis

Moja mieszanka ziół dla spokoju ducha – zapakowana i gotowa na prezent

Ubrania z motywami słowiańskimi

Podobnie jak rynek literacki przeżywa odrodzenie, tak samo twórcy ubrań sięgają do rodzimych korzeni. Coraz więcej polskich artystów inspiruje się sztuką ludową i tradycyjną przy kreowaniu swoich produktów. I fajnie!

Marki tworzące ubrania w duchu słowiańskim:

roduslava slavic girl słowianka slavica blonde blondynka polka las w lesie zlasowani leśny człwiek rower

A to ja w tunice Roduslavy – marki naszych zachodnich sąsiadów :)

Facebook Comments

Monika Mizińska-Momčilović

Cześć, zdravo! Mam na imię Monika i obecnie mieszkam w Szwecji. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru wielokrotna emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło i tłumaczę. Z zamiłowania zbieram zioła i odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło Slavica Studio i buduję biznes online w branży zdrowotnej. Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja