Którą z tych słowiańsko-folkowych piosenek polubisz najbardziej?

Lubicie muzykę ludową? Ja lubię, szczególnie gdy w oryginalny sposób jest inspiracją dla nowoczesnych artystów. Poniżej lista moich ulubionych polskich piosenek i twórców gatunków, z których każdy jest inny, ale łączy ich jedno: miłość do folku i włączanie kultury słowiańskiej do swojej twórczości.

Tulia

Moje dzisiejsze odkrycie i miłość od pierwszego usłyszenia! Dziewczyny z zespołu Tulia robią covery znanych piosenek. Ale nie takie byle jakie covery, bo folkowe, ze słowiańskim akcentem! Nigdy nie lubiłam Depeche Mode, ale w ich wykonaniu, moim skromnym, subiektywnym zdaniem piosenka „Enjoy the silence” brzmi o wiele lepiej! Ba, brzmi zajebiście!

Future Folk

Uwielbiam dubstep i folk a połączenie tych dwóch to miód na moje serce! Chłopaki z Future Folk pięknie zelektronizowali góralską muzykę. No musicie przyznać!

 

Dikanda

Może nie tak do końca stuprocentowo słowiańskie klimaty, bo w repertuarze Dikandy znajdziesz też orientalne kawałki. Ich piosenki określiłabym jako szerokopojęty folk, w tym także polski! Ich fenomen polega na tym, że jakiego folku czy języka się nie dotkną, brzmią genialnie.

Same Suki

Hmmm… Nazwa Same Suki brzmi dość intrygująco, nieprawdaż? Spokojnie, ja też miałam zbereźne skojarzenie! Dziewczyny jednak tłumaczą, że suka biłgorajska to staropolski instrument smyczkowy :)

Same Suki wykorzystują instrumenty etniczne, a swoją twórczość określają jako muzyka kobiet z miasta inspirowana muzyką ludową. Ciekawie to wyszło!

Żywiołak

Żywiołak to nietuzinkowa fuzja bardzo różniących się od siebie styli muzycznych, muzyki ludowej oraz metalu, co daje rezultat w postaci folkmetalu. Nigdy wcześniej nie dawałam szansy piosenkom rockowym czy metalowym. Jednak kiedy nieświadoma odkryłam ten zespół… Zmieniłam zdanie. Żywiołakowe piosenki są skoczne i mają mocne akcenty słowiańskie. Zobaczcie sami.

Laboratorium Pieśni

Gdy parę lat temu usłyszałam tę piosenkę, nie chciałam słucha innych. Do teraz jedna z moich ulubionych z repertuaru Laboratorium! Dziewczyny ożywiają stare słowiańskie pieśni w różnych językach a także jeżdzą po świecie, szerząc kulturę słowiańską i ucząc śpiewu.

Joryj Kłoc

Ukraiński zespół śpiewający w różnych słowiańskich językach, w tym także po polsku. Bardzo lubię różnorodność i eksperymenty w muzyce – u nich sprawdza się to świetnie. Teledyski z jajem i skoczne utwory to cecha charakterystyczna zespołu Joryj Kłoc!

Sati Sauri

Polka, Słowianka nawiązująca swoją twórczością do tradycji słowiańskich, celtyckich i dalekowschodnich. Jeśli magia nie jest wam obca, Sati na pewno przypadnie wam do gustu. W jej repertuarze znajdziecie także mantry, poezję oraz skrzypce!

 

Południce

Mówią o sobie „nieprofesjonalne” śpiewaczki, ale słucha się ich świetnie. Każda kobieta z okolic ma szanse dołączyć do grona Południc. Wykonują głównie tradycyjne pieśni słowiańskie, między innymi ukraińskie i białoruskie.

Orkiestra św. Mikołaja

Jedna z pierwszych kapel, które poznałam jeszcze zanim klimaty folkowe stały mi się bardzo bliskie. Jeden z zespołów, które zapoczątkowały fascynację folklorem u wielu osób. Prócz instrumentów akustycznych, usłyszycie też biały śpiew.

Jakie są wasze ulubione zespoły? Piosenki? Podzielcie się!

Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] teraz robię tam doktorat (ale idzie jak krew z nosa). Napisałam magisterkę o polskich demonach w piosenkach folkowych, bo ta słowiańska tematyka cały czas gdzieś ze mną jest. Doktorat zresztą też będzie […]

Monika Mizińska-Momčilović

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
1
0
Would love your thoughts, please comment.x