Lubicie muzykę ludową? Ja lubię, szczególnie gdy w oryginalny sposób jest inspiracją dla nowoczesnych artystów. Poniżej lista moich ulubionych polskich piosenek i twórców gatunków, z których każdy jest inny, ale łączy ich jedno: miłość do folku i włączanie kultury słowiańskiej do swojej twórczości.
Tulia
Moje dzisiejsze odkrycie i miłość od pierwszego usłyszenia! Dziewczyny z zespołu Tulia robią covery znanych piosenek. Ale nie takie byle jakie covery, bo folkowe, ze słowiańskim akcentem! Nigdy nie lubiłam Depeche Mode, ale w ich wykonaniu, moim skromnym, subiektywnym zdaniem piosenka „Enjoy the silence” brzmi o wiele lepiej! Ba, brzmi zajebiście!
Future Folk
Uwielbiam dubstep i folk a połączenie tych dwóch to miód na moje serce! Chłopaki z Future Folk pięknie zelektronizowali góralską muzykę. No musicie przyznać!
Dikanda
Może nie tak do końca stuprocentowo słowiańskie klimaty, bo w repertuarze Dikandy znajdziesz też orientalne kawałki. Ich piosenki określiłabym jako szerokopojęty folk, w tym także polski! Ich fenomen polega na tym, że jakiego folku czy języka się nie dotkną, brzmią genialnie.
Same Suki
Hmmm… Nazwa Same Suki brzmi dość intrygująco, nieprawdaż? Spokojnie, ja też miałam zbereźne skojarzenie! Dziewczyny jednak tłumaczą, że suka biłgorajska to staropolski instrument smyczkowy :)
Same Suki wykorzystują instrumenty etniczne, a swoją twórczość określają jako muzyka kobiet z miasta inspirowana muzyką ludową. Ciekawie to wyszło!
Żywiołak
Żywiołak to nietuzinkowa fuzja bardzo różniących się od siebie styli muzycznych, muzyki ludowej oraz metalu, co daje rezultat w postaci folkmetalu. Nigdy wcześniej nie dawałam szansy piosenkom rockowym czy metalowym. Jednak kiedy nieświadoma odkryłam ten zespół… Zmieniłam zdanie. Żywiołakowe piosenki są skoczne i mają mocne akcenty słowiańskie. Zobaczcie sami.
Laboratorium Pieśni
Gdy parę lat temu usłyszałam tę piosenkę, nie chciałam słucha innych. Do teraz jedna z moich ulubionych z repertuaru Laboratorium! Dziewczyny ożywiają stare słowiańskie pieśni w różnych językach a także jeżdzą po świecie, szerząc kulturę słowiańską i ucząc śpiewu.
Joryj Kłoc
Ukraiński zespół śpiewający w różnych słowiańskich językach, w tym także po polsku. Bardzo lubię różnorodność i eksperymenty w muzyce – u nich sprawdza się to świetnie. Teledyski z jajem i skoczne utwory to cecha charakterystyczna zespołu Joryj Kłoc!
Sati Sauri
Polka, Słowianka nawiązująca swoją twórczością do tradycji słowiańskich, celtyckich i dalekowschodnich. Jeśli magia nie jest wam obca, Sati na pewno przypadnie wam do gustu. W jej repertuarze znajdziecie także mantry, poezję oraz skrzypce!
Południce
Mówią o sobie „nieprofesjonalne” śpiewaczki, ale słucha się ich świetnie. Każda kobieta z okolic ma szanse dołączyć do grona Południc. Wykonują głównie tradycyjne pieśni słowiańskie, między innymi ukraińskie i białoruskie.
Orkiestra św. Mikołaja
Jedna z pierwszych kapel, które poznałam jeszcze zanim klimaty folkowe stały mi się bardzo bliskie. Jeden z zespołów, które zapoczątkowały fascynację folklorem u wielu osób. Prócz instrumentów akustycznych, usłyszycie też biały śpiew.
Jakie są wasze ulubione zespoły? Piosenki? Podzielcie się!
Related Posts