Piernik w krajach słowiańskich

Opowieści o pierniku w różnych krajach słowiańskich

Zastanawiacie się jak to jest z tym piernikiem na świecie? Czy piernik jest słowiański? Skupmy się dziś na różnych krajach słowiańskich i zobaczymy sami jak sprawy się mają. Poprosiłam trzy fantastyczne dziewczyny, aby opowiedziały mi trochę o historii i tradycjach związanych z piernikami w krajach, z którymi są związane. Odpowiedzi bardzo mnie zaskoczyły. Niby zostajemy przy krajach słowiańskich, a jak sami zobaczycie, tradycje całkiem się od siebie różnią! Zapraszam do przeczytania ciekawych opowieści od Weroniki, Oli i Karoliny prosto z Bulgarii, Słowacji i Chorwacji!

Weronika na co dzień mieszka w słonecznej Bułgarii i prowadzi pełnego praktycznych informacji bloga Czubryca Odkrywa. Emanuje tak pozytywną energią, że przyciąga do siebie też ludzi zupełnie nie zainteresowanych Bułgarią. Jak sama mówi, obala stereotypy, że Bułgaria to „brzydki, brudny i biedny kraj”.

Karolina znana jako „Facetka od chorwackiego” jest z wykształcenia nauczycielką i tłumaczką języka chorwackiego, obecnie mieszka w Czarnogórze. Pokazuje piękne miejsca na Bałkanach i przybliża nam kulturę Chorwacji i Czarnogóry. Zawsze wynajdzie ciekawe smaczki kulturowo-językowe, którymi chętnie dzieli się ze swoimi obserwatorami.

Ola jest z słowacystką pasji i wykształcenia. Od ponad dekady tłumaczy z i na język słowacki. Jej misją jest przybliżenie tego bliskiego-dalekiego kraju, bo jak podkreśla, Słowacja często jest pomijana i wkładana gdzieś między Czechy i Słowenię. Ola, prowadząc bloga Słowacystka, stara się odczarować ten kraj i pokazać jego urok, kulurę i tradycję.

Piernik w Bułgarii od Weroniki @czubryca_odkrywa

Biesiadowanie dla Bułgarów to ważny element życia codziennego! Wspólne zasiadanie przy stole, celebrowanie posiłków i spotkania rodzinne są dla wielu priorytetem. Energię świętowania przeróżnych okazji rozkładają na cały rok, dlatego np. święta Bożego Narodzenia nie są tak hucznie obchodzone jak w Polsce. Świąteczne ciasteczka to коледни бисквити (koledni biskwiti). Przepisów oczywiście można znaleźć setki. Te bardziej tradycyjne – medenki, które można spotkać cały rok, nie tylko w grudniu są miodowe, ale nie zawierają tylu korzennych przypraw, jak polskie pierniczki. Kiedy zrobiłam w prezencie dla rodziny mojego Hristo polskie pierniczki o bardzo intenstywny aromacie (nie żałowałam goździków, imbiru, cynamonu) byli dość zaskoczeni. Bułgarskie medenki mogą się np. składać z dwóch ciastek okrągłego kształtu, złożonych razem i przełożonych dodatkową wartstwą miodu lub konfitury. Dekorowane ciasteczka w przeróżnych kształtach to raczej moda, która przywędrowała do Bułgarii z innych krajów.

Zdjęcie: Weronika, Czubryca odkrywa

Piernik w Chorwacji od Karoliny @facetkaodchorwackiego

Cześć! Dzisiaj goszczę się u Moniki. Będziemy dziś rozmawiać o pierniczkach w Chorwacji. W Chorwacji, podobnie jak w Polsce, w okresie świąt Bożego Narodzenia przygotowuje się drobne, małe pierniczki. Nazywamy je medenjaci. Jednak dziś chciałabym Wam opowiedzieć trochę o specjalnym rodzaju pierniczków, które mają w sobie tajemny składnik.

W Chorwacji możecie skosztować paprenjaków. Paprenjaci, tak jak standardowe pierniczki, mają w sobie miód, przyprawy takie jak goździki, cynamon, gałka muszkatołowa, ale mają również dużo… No właśnie, może już się domyślili_łyście po nazwie. W paprenjakach mamy dużo pieprzu.

Pieprz niegdyś był uważany za symbol bogactwa na miarę złota czy jedwabiu, także można powiedzieć, że są to pierniczki na wypasie, wersja deluxe.

Paprenjaci oprócz tego, że słyną ze swojego niepowtarzalnego smaku, słyną również z motywów i zdobień, jakie na nich znajdziemy. Paprenjaci mają jeden kształt, wszystkie pierniczki są prostokątne, a zdobienia znajdują się na ich powierzchni. Do wykrajania wzorów na paprenjakach używamy podłużnych, drewnianych foremek, które jak obrócimy są od spodu podzielone właśnie na prostokąty i na każdym z nich znajduje się jakiś motyw. Początkowo były to głównie motywy pogańskie i chrześcijańskie – pszenica, ryba, słońce. Współcześnie oczywiście jest pełna dowolność jeśli chodzi o motywy, są to nie tylko symbole,… ale także napisy. Możemy sobie np. zrobić paprenjaki z napisem SRETAN BOŽIĆ czyli Wesołych Świąt Bożego Narodzenia.

Pierniczki te są bardzo popularne w Zagrzebiu, tam też znajduje się mała fabryka paprenjaków. Jeśli wybieracie się do Chorwacji, zajrzyjcie do sklepów z pamiątkami, gdzie możecie znaleźć paprenjaki i spróbować jak smakują. Ode mnie to tyle, życzę Wam pięknych, pachnących piernikiem świąt.

Zdjęcie: krenizdravo.drenvik.hr

Piernik na Słowacji od Oli @slowacystka

W bratysławskich księgach miejskich o piernikach wspomina się już w pierwszej połowie XV wieku. Rzemiosło to rozpowszechniło się dopiero na przełomie XVI i XVII wieku a bycie piernikarzem w tamtejszych czasach oznaczało pieniądze i wysoką pozycję społeczną.

Od początku do produkcji używano form drewnianych (robionych przez samych piernikarzy), do których wciskano ciasto i tak uzyskiwano pożądaną formę i przy okazji dekorację, bo wtedy pierniki nie były zdobione lukrem. Najpierw pierniki były sprzedawane w miejscach pielgrzymek, dlatego najstarsze pierniki nawiązywały do wątków religijnych, dopiero później pojawiały się ciastka o tematyce antropomorficznej, zoomorficznej i roślinnej. 

Najdroższym i najwyższej jakości piernikiem był tzw. marcipán (marcepan). Do jego produkcji używano czystego miodu i przypraw najwyższej jakości. Takiego ciasta nie dzielono na mniejsze pierniki, piekło się je w całości i sprzedawało pokrojone na mniejsze kawałki.

Miód gorszej jakości wykorzystano do produkcji tzw. chlebków miodowych. Starte chlebki miodowe były najczęściej używane jako posypka do dań podawanych na słodko lub do zagęszczania sosów. Z takiego gorszego ciasta wykonywano także wyroby przestrzenne jak np. domki czy szopki.

We wschodniej Słowacji popularna była produkcja ciast piernikowych, zwanych debrecínky (debreczynki). Do ich produkcji używano form z charakterystycznym okrągłym motywem, najczęściej z dekoracją roślinną i ulem pośrodku. Debreczynki były płaskie, twardsze i chrupiące. Niemniej dzisiaj już raczej nie dostaniecie prawdziwych debreczynek, bo ich produkcja ustała wraz z zaprzestaniem produkcji drewnianych form.

Mam wrażenie, że na Słowacji piernikarstwo jest nadal popularne i to nie tylko w okresie świątecznym. Bogato i misternie zdobione pierniki często zamawiane są na urodziny, wesela i inne uroczystości rodzinne. Pięknie dekorowane ciastka traktowane są raczej jako ozdoby i pamiątki niż jako produkty do zjedzenia.

Z typowo słowackich wzorów, które obecnie można spotkać to wzory przypominające koronkę, nawiązujące do wzorów tradycyjnych słowackich haftów lub do modrotlaczu (techniki drukowania materiału woskowymi wzorami, a następnie farbowania tkaniny na niebiesko). 

Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Monika Mizińska-Momčilović

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
0
Would love your thoughts, please comment.x