Paproć: Noc Kupały, magia i uprawa domowa
Dziś chciałabym Wam przybliżyć temat paproci na wielu płaszczyznach, dlatego do współpracy zaprosiłam Marzymiętę. Jest ona pasjonatką roślin, a paproć jest jej ulubioną! Razem zabierzemy Was w podróż do magicznej przeszłości, opowiemy o zwyczajach naszych przodków oraz czym tak naprawdę był legendarny kwiat paproci, poznamy cechy tej rośliny oraz dowiemy się jak o nią dbać w warunkach domowych.
Gotowi?

Paproć w magii – jakie są jej magiczne właściwości?

Marzymięta: Mit o właściwościach kwiatu paproci wiąże się z zabobonnym obyczajem nacierania się kobiet wywarem z liści paproci zwanej nasięźrzałem. Według ludowych wierzeń nasięźrzał miał właściwość zjednania w sobie miłości. 
 
Inną magiczna cechą paproci była ich moc ochronna. Rośliny te używane były do wszelkiego rodzaju rytuałów ochronnych osób oraz domostw. Wśród naszych słowiańskich przodków, aby sprowadzić deszcz podczas suszy palono liście paproci. 
 
Wśród wielbicieli paproci chodzi przesąd, że roślina ta wiąże się z osobą która o nią dba. Kiedy właściciel choruje, roślina przyjmuje blady kolor. Kiedy my jesteśmy w pełni sił i wigoru – to samo zaobserwujemy u naszych podopiecznych. Oczywiście ma miejsce to w momencie kiedy sami zapewnimy im odpowiednie warunki uprawy. 
wicca paranormalia joanka z polskie rękodzieło zero waste kwiaty słowianie las slavica kosmetyczka angel aura poganie slavorum zakładka grzybki wypalana deska ceramika motanka słowiańska lalka plener ypsilon bags piórnik fern paprotka

Pogańskie obchody Nocy Kupały i kwiat paproci

Marzymięta: Słowiańskie obyczaje opowiadają o ludowym obrzędzie podczas przesilenia letniego, Nocy Kupały, który przypada na 20-21 czerwca, gdzie młodzi łącza się w pary i wyruszają razem do lasu w poszukiwaniu kwiatu paproci.
Dziewczyna niesie ze soba wianek, a gdy po powrocie z poszukiwań młodzieniec z którym wyruszyła miał go na sobie oznaczało to zaręczyny. 
 
Wspomniany kwiat miał przynieść znalazcy bogactwo, sławę oraz zdrowie czy rozumienie mowy zwierząt i duchów. Podobnie jak np. jemioła u Celtów, w Irlandii czterolistna koniczyna czy biały wrzos w Szkocji. Kwiat miał zakwitać w tę jedną noc przy świetle księżyca. Wierzono, że była to roślina o żółtych płatkach z czerwonym wnętrzem. 
 
Kwiat paproci nie był tworem całkowicie zmyślonym, lecz ludową nazwą rzeczywiście istniejących roślin, zazwyczaj paprotników takich jak: długosz królewski (łac.Osmunda regalis), pióropusznik strusi (łac.Matteucia struthiopteris) oraz nasięźrzał (łac.Ophioglossum) i podejźrzon (łac.Botrychium). 
 
Sama nazwa paproci pochodzi z praindoeuropejskiego „pap-r”, oznaczającego „trzcinę, sitowie, oczeret”.
 
Moją ulubiona adaptacją legendy jest ta, pochodząca z Litwy, Łotwy oraz Estonii. Szukać kwiatu paproci znaczy dosłownie – kochać się. Więc marcowe dzieci, ktore zostały poczęte w tym czasie to owoce kwiatów paproci. 

View this post on Instagram

Jak wygląda #NocKupały w Szwecji? ° ° Przesilenie już za 3 tygodnie! W Szwecji tego dnia obchodzi się #Midsommar, jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt w roku. Dzień, kiedy #socialdistancing nie obowiązuje. Ponoć istnieją magiczne eliksiry rozplątujące język i polepszające zdolności językowe na tę jedną noc: szwedzka wódka #Nubbe i piwo. Wszyscy bawią się razem, tańczą, jedzą śledzie z ziemniakami, skaczą jak żaby dookoła ziołowego fallusa. W Szwecji, kraju protestanckim, dawne pogańskie tradycje mają się bardzo dobrze. W obchodach przesilenia letniego na świeżym powietrzu, które jest dniem wolnym od pracy, udział biorą wszystkie pokolenia; osoby starsze, młodzi i dzieci. No, do czasu. Bo wieczorne harce zarezerwowane są tylko dla dorosłych osobników 😎 ° ° Legendy głoszą, że jeśli nadal szukamy miłości życia, należy zebrać 7 różnych kwiatów lub ziół i włożyć je pod poduszkę. Jeśli wybranek/wybranka ci się nie przyśni, no cóż, pewnie zebrałaś złe kwiaty :D ° ° Kto brał udział w szwedzkich obchodach przesilenia? Jakie macie plany na Noc Kupały? ° °

A post shared by Monika M.Momčilović ⚘🇸🇪 (@bewilderedslavica) on

wianek panieński słowiański wieczór dziewiczy noc kupały

Paproć w lesie – czy mogę wziąć do domu?

Marzymięta: Czy można zabrać paproć z lasu? I tak i nie. 
Wiele gatunków paproci znajdujących się w lasach są pod ścisłą i częściową ochroną. Np paprotnik Brauna, jezycznik zwyczajny, zanokcica ciemna czy paproć zwyczajna. 
 
Żeby móc przynieść sobie paproć do domu trzeba mieć naprawdę szeroką wiedzę botaniczną na temat występowania danego gatunku w naszym regionie i rozpoznania go. Naprawdę dużo lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w paproć, ktora jest dostosowana do naszych warunków domowych. Znajedziesz tam szeroką gamę paproci egzotycznych, łatwych w uprawie, wolnorosnących, dzięki czemu będziemy mogli dłużej się nimi cieszyć w domu, a nie martwić się, kiedy paproć zajmie nam połowę pokoju ;)
 
Dodatkowo paprocie leśne w wielu przypadkach przechodzą w czasie zimy w okres spoczynku, ubumierają im liście, po to aby narodzić się na nowo na wiosnę. W domowych warunkach nie jesteśmy im w stanie tego zapewnić. 
paproć kwiat paproci slavic book słowiańskie wierzenia powieści noc kupały książki legenda

Uprawa paproci – jak o nią dbać w domu?

Marzymięta: Paprocie przede wszystkim zajmuja pion runa leśnego. Uwielbiają wilgotne pomieszczenia, takie jak łazienki, pobliże nawilżacza powietrza. Gdy jest sucho w mieszkaniu, szczegolnie w nowym budownictwie z centralnym ogrzewaniem, paproć będzie nam usychać na końcach liści i samo ich zraszanie może nie wystarczyć. 
Warto więc pomyśleć o nawilżaczu powietrza
Paprocie także uwielbiają prysznice!
Jestem zwolennikiem sadzenia paproci w donicach z naturalnego tworzywa takich jak glina czy terakota. Należy pamiętać jednak, że doniczka powinna mieć dużo otworów na spodzie, aby podczas kąpieli naszej paproci nadmiar wody mógł swobodnie odpływać. Wilgoć wilgocią, ale paproć nie powinna stać w wodzie, bo może to powodować gnicie korzeni. 
Raz na jakiś czas warto takze włożyć paproć do miski z wodą zamiast normalnego podlewania, aby woda mogła sobie wsiąknąć w ziemie. Bardzo cieniste stanowisko nie jest im potrzebne, paprocie dadzą sobie radę także w pokoju ze światłem rozproszonym. 
Jeśli chodzi o temperaturę, możemy je podzielić na gatunki ciepłolubne, dobrze rozwijające się w umiarkowanej temperaturze i takie, które zniosą niższe temperatury. Optymalną temperaturą jest jednak 18-21°C w czasie wegetacji, a w spoczynku 15-18°C.
Ziema powinna być lekko kwaśna (pH 5-6’5) próchnicza i odpowiednio rozluźniona. W dzisiejszych czasach bardzo łatwo o gotowe podłoże do paproci. Warto rozważyć ściółkowanie paproci, np mchem, igliwiem czy drobną korą ponieważ mają płytki system korzeniowy, przez co są narażone bezpośrednio na warunki atmosferyczne i szybko wysychają. 
Paprocie można rozmnażać przez sadzonki, podział kłączy, zdolność do wytwarzania miniaturowych roślinek na powierzchni blaszki liściowej, pseudobulwki czy wysiew zarodników albo wegetatywnie. 
paproć kwiat paproci slavic book słowiańskie wierzenia powieści noc kupały książki legenda

Jedna z paproci Marzymięty

Dziękuję Marzymięcie za wyczerpującą wypowiedź na temat paproci i mam nadzieję, że Wam się przyda ten wpis! O autorce możecie przeczytać poniżej, w biografii. Tam również znajdziecie jej namiary!

Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Monika Mizińska-Momčilović

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
0
Would love your thoughts, please comment.x