Oskoła – jak pozyskać sok z brzozy?

Oskoła z miętą

Skoncentruję się konkretnie na pozyskiwaniu soku, a nie na właściwościach oskoły. Mniemam, że skoro już tu jesteś, to wiesz jak wspaniała jest woda z brzozy i jakie ma właściwości :)

Czego potrzebujesz aby pozyskać oskołę?

  • wiertarka elektryczna lub ręczna
  • rurkę plastikową lub metalową
  • butelkę lub słój przykryty gazą

View this post on Instagram

Brzoza od wieków towarzyszy nam w wielu rytuałach… ° ° Sok z brzozy ceniony jest w naszych regionach od lat, kiedy konserwowano go w beczkach ze skórkami chleba żytniego, obecnie raczej używa się kwasu cytrynowego. Jeśli sami zbierzemy sok z brzozy, można go kilka dni trzymać w lodówce lub zamrażać. ° ° W kościele podczas obchodów Bożego Ciała (które ma korzenie pogańskie) zrywa się i święci gałązki i przynosi do domu, aby chroniła. Brzozy były często wykorzystywane do magii, wróżenia i pełniły fukncję pośrednika ;) ° ° Na blogu pojawił się wpis o tym jak krok po kroku zebrać samodzielnie oskołę, pisałam go na podstawie własnego doświadczenia. Jeśli macie książkę "Dzika Kuchnia" Łukasza Łuczaja (@thewildfood wydane przez @wydawnictwo_nasza_ksiegarnia) – tam też jest ten proces pięknie opisany! ° °

A post shared by Monika M.Momčilović ⚘🇸🇪 (@bewilderedslavica) on

Pamiętaj o tym, zanim zaczniesz pozyskiwać sok z brzozy:

  • Świetnie sprawdzą się wielorazowe rurki metalowe! Te wygięte są bardziej praktyczne, ponieważ można je skierować od razu do butelki.
  • Oskołę zbieramy tylko z drzew, które jeszcze nie puściły listków! Jak już pojawiły się listki – zostawiamy brzózkę :)
  • Ja na Allegro znalazłam specjalny zestaw do pozyskiwania oskoły, ale możecie także zrobić taki samodzielnie. Wystarczy metalowa rurka ze sklepu dla majsterkowicza i na to nałożyć rurkę gumową lub kawałek szlaufu ;)
  • Przed wierceniem sprawdź rozmiar wiertła, żeby dziurka w brzozie nie była większa niż rurka. Ja używam wiertła 9mm do tego zestawu kupionego na Allegro. Dzięki dobremu dopasowaniu oskoła nie wycieka.
  • Jeśli zbierasz oskołę do słoja, zakryj do gazą, aby muszki i paprochy nie wpadały do środka. Ja zbieram do butelki i oklejam ją taśmą, tak, żeby nic nie weszło do środka. Można też zrobić dziurkę w nakrętce, tak aby rurka się idealnie wpasowała.
oskoła sok pozyskiwanie zbieranie samodzielnie w domu narzędzia kranik rurka

Ten zestaw, który kupiłam na Allegro

Do konkretów! Jak pozyskać samodzielnie sok z brzozy?

kilka prostych kroków:

Znajdź podrośnięte brzozy, takie 10-15 letnie. Nie te najmłodsze, cienkie, ale też nie te najstarsze z czarną, grubą korą. Najbardziej soczyste drzewa z moich obserwacji to te, które mają lśniącą, białą korę.

Podejdź do drzewa i mniej więcej na wysokości swojego kolana lub piszczela nawierć dziurę – tak aby było wygodnie postawić butelkę. Dziurkę najlepiej wiercić tak do maksymalnie 5 cm głębokości pod kątem 45-80 stopni. Gdy wierciłam pod kątem prostym, woda kapała nieco wolniej, dlatego lepiej zrobić to pod ostrzejszym kątem. Najwięcej oskoły leci tuż po zrobieniu dziury, więc miej przygotowaną rurkę i butelkę, aby nie stracić tego cudownego napoju:)

Łukasz Łuczaj w swojej książce „Dzika kuchnia” raczej zaleca robienie dziurek o głębokości 1cm, bo to bardziej humanitarne. Twierdzi, że wtedy też nie trzeba zatykać dziurki patykiem, bo jest na tyle mała, że sama się zagoi.

Niektóre brzozy mają miękką korę i łatwo się w nią wwiercić, inne mają twardszą i trzeba więcej cierpliwości. Po prostu sprawdzaj, a z czasem już po samym wyglądzie drzewa będziesz w stanie ocenić i wybrać bezbłędnie nabardziej soczyste drzewo!

Dla pewności polecam przywiązać butelkę do drzewa, żeby się nie przewróciła.

Oskoła będzie kapać powoli, więc musisz mieć cierpliwość. Jeśli masz możliwość, po prostu zostaw butelkę do napełnienia na noc lub całą dobę. Ja nie mam obecnie takiej możliwości, dlatego podczas kilkugodzinnego pobytu w lesie, po prostu montuję 3 butelki.

Świeżą oskołę można pić z dodatkiem ziół – na przykład świeże mięty, miodu, cytryny, imbiru albo zamrozić na później.

Gdy już skończysz zbierać wodę brzozową, zatkaj powstałą w drzewie dziurkę patykiem, żeby zatamować wyciekanie soku i zapobiec dostawaniu się do drzewa robaków i zanieczyszczeń. Ja na drugi dzień skorzystałam z te samej dziurki w drzewie, aby pozyskać kolejną porcję soku.

oskoła sok pozyskiwanie zbieranie samodzielnie w domu narzędzia kranik rurka

Dziurka zatkana po zebraniu soku

W Szwecji jest pewien pan, który sam robi szampana z oskoły! Ma swoje tajne receptury i patent. Dla ciekawych podrzucam tu link – Sav.

 

Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło Slavica Studio i buduję biznes online w branży zdrowotnej. Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Monika Mizińska-Momčilović

Cześć, zdravo! Mam na imię Monika i obecnie mieszkam w Szwecji. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru wielokrotna emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło i tłumaczę. Z zamiłowania zbieram zioła i odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło Slavica Studio i buduję biznes online w branży zdrowotnej. Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x