Jak odróżnić świerk od sosny? [+przepisy]

Jak podczas leśnych zbiorów darów lasu odróżnić sosnę od świerka?

Ten wpis powstał w odpowiedzi na wiele wiadomości, jakie dostałam na Instagramie. Sporo osób pytało o to jak odróżnić świerk od sosny podczas zbiorów. Uprzedzam pytania, nie mam wykształcenia kierunkowego, więc nie będę tu pisać terminologią branżową. Opowiem jak łatwo odróżnić świerk i sosnę podczas leśnych wędrówek zwykłym, niewprawionym okiem :)

Czym się różni świerk od sosny?

Bardzo skrótowo mówiąc, igły sosny są dłuższe, świerka krótsze.
Poniżej pokazuję zrobione przeze mnie zdjęcia igieł sosnowych i świerkowych. Jak widzicie, sosnowe są zdecydowanie dłuższe, mają około 5-7 cm, podczasgdy świerkowe są krótkie, mają około 2 cm.
Warte uwagi są też męskie kwiatostany sosny. Są zielone i wyglądają jak steropianowe kuleczki połączone w stożki. Są słodkawe, soczyste i bardzo smaczne. Można je maczać w czekoladzie i podawać jako sosnersy lub jeść prosto z drzewa. Ja bardzo lubię ich smak, idealnie komponuje się z sałatkami (można je mrozić). Można też dodać do koktajlu, jednak są tak smaczne same w sobie, że ja tego nie robię.
Nadają się do zbiorów na przełomie kwietnia i maja, gdy są jeszcze pokryte łuską z żywicą lub ledwo co z niej wyszły. Gdy zacznie się z nich sypać żółty proszek, wtedy już nie zbieramy :)

męskie kwiatostany sosny

igły świerkowe

igły sosnowe

Pędy świerka i sosny wyglądają inaczej

Pędy sosny są twarde, brązowe i wyglądają jak sterczące antenki. Są zdecydowanie bardziej żywicze w swym aromacie. Są idealne na syrop lub nalewkę – przepisy znajdziesz TU.

Pędy świerkowe wyglądają jak pędzelki i są jasnozielone. Są mniej żywiczne, a w smaku nieco kwaskowate. Nie trzeba się bać zbierając je, bo sa mięciutkie i nie kłują. Ja je lubię podjadać prosto z drzewa, dodawać do koktajli lub robić z nich dżem. Przepis na dżem znajdziesz TU.

View this post on Instagram

??Choinkowy #koktajl?? ° ° Drzewa iglaste nie od dziś są cenione za swoje właściwości. Młode #pędy świerkowe są mięciutkie, #soczyste i #pyszne. Ja najbardziej lubię je dodawać do koktajlu, bo dają przyjemny aromat i cierpki smak ?. Gdy je zbieram, często podjadam prosto z drzewka ?? ° ° Na 2 szklanki koktajlu: baza 500 ml (mleko roślinne, jogurt lub sok owocowy) ulubione owoce a do tego garstka pędów świerkowych. Blendujemy. Na zdrowie ! Kto robi, kto zrobi? Macie inne dzikie przepisy na pyszne koktajle? ° ° Oczywiście przed zbieraniem pamiętajmy o leśnym #BHP: nie łamiemy gałęzi drzew, nie zbieramy wszystkich pączków/ listków / pędów, zostawiamy przynajmniej połowę aby #drzewo mogło się dalej rozwijać oraz dla innych leśnych stworzeń, zbieramy tylko tyle, ile potrzebujemy – planujemy zbiór, żeby nie marnować

A post shared by Monika Mizińska-Momčilović (@bewilderedslavica) on

pędy sosnowe

pędy świerkowe

Kora i wygląd drzewa

Świerk to taka świąteczna choinka, podczas gdy sosna już taka zgrabna nie jest. Duże sosny mają nieregularny kształt korony, a świerk, nawet duży pozostaje w miarę „choinkowy”.
Kora świerka jest gładsza w dotyku, sosnowa ma bardziej rozłożone struktury.
W korze sosnowej przeważa kolor brązowy, a sama kora łuszczy się dużymi płatami. Jeśli chodzi o świerk, jego kora ma mniejsze łuski, nie łuszczy się tak dużymi płatami a kolor ma jakby z błyszczącym nalotem.

Leśne BHP – o tym pamiętaj podczas zbiorów w lesie

Zbierając dobroci w lesie pamiętajmy o leśnym BHP ;)

Zbieraj tylko tyle ile potrzebujesz, nie łam gałęzi, nie zbieraj pączków z czubka drzewa i nie obrywaj wszystkiego z jednej gałęzi. Zrywanie pędów z czubka drzewa zachwieją wzrost drzewka, dlatego tak ucczulam na to, aby ich nie zrywać.

Jeśli nie wiesz ile pędów zebrać, zaplanuj. Przygotuj przepisy i zaplanuj ile mniej więcej potrzebujesz.

Świerkowe i sosnowe przepisy

  • macerat z żywicy – TU
  • nalewka / syrop z pędów sosny – TU
  • dżem z pędów świerka – TU
  • syrop z pędów świerka – TU
  • koktajl choinkowy – TU
Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Zarówno pędy świerka jak i kwiatostany sosny są pyszne i pożywne. Nie będę się rozwodzić nad ich właściwościami i przedłużać, dam Ci jedynie inspirację na pyszny leśny koktajl. Jeśli masz problem z rozróżnieniem sosny i świerka, zajrzyj TU. […]

trackback

[…] Jak odróżnić świerk od sosny? […]

Monika Mizińska-Momčilović

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
2
0
Would love your thoughts, please comment.x