Jak podczas leśnych zbiorów darów lasu odróżnić sosnę od świerka?
Znajdziesz tu:
Ten wpis powstał w odpowiedzi na wiele wiadomości, jakie dostałam na Instagramie. Sporo osób pytało o to jak odróżnić świerk od sosny podczas zbiorów. Uprzedzam pytania, nie mam wykształcenia kierunkowego, więc nie będę tu pisać terminologią branżową. Opowiem jak łatwo odróżnić świerk i sosnę podczas leśnych wędrówek zwykłym, niewprawionym okiem :)
Czym się różni świerk od sosny?
Pędy świerka i sosny wyglądają inaczej
Pędy sosny są twarde, brązowe i wyglądają jak sterczące antenki. Są zdecydowanie bardziej żywicze w swym aromacie. Są idealne na syrop lub nalewkę – przepisy znajdziesz TU.
Pędy świerkowe wyglądają jak pędzelki i są jasnozielone. Są mniej żywiczne, a w smaku nieco kwaskowate. Nie trzeba się bać zbierając je, bo sa mięciutkie i nie kłują. Ja je lubię podjadać prosto z drzewa, dodawać do koktajli lub robić z nich dżem. Przepis na dżem znajdziesz TU.
Kora i wygląd drzewa
Leśne BHP – o tym pamiętaj podczas zbiorów w lesie
Zbierając dobroci w lesie pamiętajmy o leśnym BHP ;)
Zbieraj tylko tyle ile potrzebujesz, nie łam gałęzi, nie zbieraj pączków z czubka drzewa i nie obrywaj wszystkiego z jednej gałęzi. Zrywanie pędów z czubka drzewa zachwieją wzrost drzewka, dlatego tak ucczulam na to, aby ich nie zrywać.
Jeśli nie wiesz ile pędów zebrać, zaplanuj. Przygotuj przepisy i zaplanuj ile mniej więcej potrzebujesz.
Świerkowe i sosnowe przepisy
- macerat z żywicy – TU
- nalewka / syrop z pędów sosny – TU
- dżem z pędów świerka – TU
- syrop z pędów świerka – TU
- koktajl choinkowy – TU
Related Posts