Norberg, średniowieczne miasteczko w Västmanland 

Norberg, piękne historyczne miasteczko w Västmanland

Norberg to urocze, niewielkie miasto w hrabstwie Västmanland, dosłownie na granicy z przepięknym hrabstwem Dalarna. Obecnie, w 2020, zamieszkuje je kilka tysięcy mieszkańców.

W najbliżej okolicy Norberg można znaleźć ciekawe atrakcje, na przykład słyną niebieską jaskinię (po szwedzku Blå Grottan)

Ciekawostka: Norberg jest znany z festiwalu muzyki elektronicznej Norbergsfestival, który odbywa się w starej rudzie żelaza. Festiwal ten ma 21-letnią tradycję.

Norberg, średniowieczne miasto

Noberg to bardzo stare miasto i widać to już przy pierwszej wizycie! Gdy tak spacerowałam uliczkami starej części miasta, zastanawiałam się ile te budynki musiały widzieć, ile muszą pamiętać…

Budynki, które obecnie są zamieszkane w Norberg pochodzą z osiemnastego wieku. Znajduje się tam też kościół ze śreniowiecza.

Starocie w Norberg

Jak na prawdziwie historyczne miasto przystało, Norberg słynie z targu staroci. Znajduje się on w jednym ze starych budynków i jest otwarty codziennie. Można tam znaleźć ręcznie plecione wilkinowe koszyki, ceramiczne doniczki, a nawet stare muszle klozetowe ;)

Warto to zobaczyć – przypomina taki stały loppis, czyli tradycyjną szwedzką wyprzedaż garażową.

Gartka dla wielbicieli antyków i niepowtarzalnych rzeczy z duszą

Może Cię zainteresować:

Cukiernia z wiekową tradycją

Moim ulubionym zwieńczeniem każdego spaceru po Norbergu jest wizyta w starej, rodzinnej cukierni Elsa Andersons Konditori, która niewiele się zmieniła od założenia w 1916 roku.

Cukiernia składa się z werandy oraz trzech sal – każda ma nieco inny wystrój. Budynek jest utrzymany w starym stylu a pomieszczenia są przechodnie – jak przystało na wiekowe budynki.

Można tam zjeść szwedzkie specjały pieczone według dawych receptur – to tam jadłam jedne z najlepszych wypieków w Szwecji!

Poczytaj więcej o szwedzkich specjałach:

Jedna z sal w Elsa Anderssons Konditori

Lokalne ciasto z marcepanem, czekoladą, kremem jagodowym i bitą śmietaną

To jak, kiedy planujecie odwiedzić Norberg? :)

Facebook Comments
5 1 vote
Article Rating

Szczypta magii, garść rodzimych legend, spora dawka ziół i natury okraszona podróżami w dzikie miejsca... Oto z czego składa się jej życie. Z wykształcenia metodyk języków obcych, z zamiłowania rękodzielniczka. Najczęściej można spotkać ją w lesie, z aparatem w ręku lub w kuchni. Na blogu bewilderslavica.com Monika zaraża miłością do natury, języków obcych, dzikiej kuchni i rodzimych korzeni.

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] który wydziergała dla mnie Edyta ocieplał mnie przez całą skandynawską zimę i wiosnę (tak, tak w maju wciąż się przydawał!). Edd Fu Panda to urocze swetry, ciepłe […]

Monika Mizińska-Momčilović

Z wykształcenia nauczyciel języków obcych. Współczesna Słowianka, mieszkająca w Szwecji (wcześniej w Serbii i Maroku). Pokażę Ci najpiękniejsze polskie rękodzieło, zdradzę Ci przepisy na dzikie smakołyki i podzielę się znajomością języka serbskiego.

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x