Noc Kupały według polskich twórców
W Polsce Noc Kupały (czy Kupalnocka) to celebracja najdłuższego dnia w roku. Kiedyś była to okazja do znalezienia swojego partnera, dziewczyny robiły wianki i rzucały je do wody, by luby mógł wyłowić wianek wybranki. Palono też zioła, skakano przez ogień, pieczono chleby i ciasta na całonocne świętowanie. Na jakiś czas tradycje te zostały wyparte przez zachodni styl świętowania, ale teraz znowu wracają do łask. Cieszy mnie, gdy widzę coraz więcej wydarzeń na Facebooku z zaproszeniami na słowiańską Noc Kupały.

Korzystając z okazji Kupalnocki, chciałabym Was zapoznać z kreatywnymi rodakami, którzy tworzą piękne rzeczy. Wybrałam kilkoro, którzy tchnęli słowiańskiego ducha w swoje dzieła i twórczością przypomnieli o Nocy Świętojańskiej.

Ciekawa jestem, czyje projekty spodobają się Wam najbardziej?

Słowiańskie Koszulki

Grafika autorstwa Karola Gruszewskiego noc kupaly

Wzór Kupalnocka na koszulkę

Karol jest rysownikiem. Jego przygoda z koszulkami zaczęła się podobnie jak moja z rękodziełem; nie podobały mu się koszulki dostępne na rynku i zaczął produkować swoje. Słowiańskie koszulki bardzo przypadły do gustu odbiorcom i tak powstała unikatowa słowiańska marka.

Na każde słowiańskie święto Karol przygotowuje nowe, zaskakujące wzory. Na Noc Kupały zaprojektował dwa intrygujące wzory, które pokazałam Wam powyżej. Który bardziej Wam się podoba?

Green Dwarf

noc kupaly kupalnocka kupała słowianie słowiański wianek wianuszek dziewica ślub slavic wreath green dwarf polka polskie boho świętojańska midsommar midsummer night

Wianek na papierze

Green Dwarf, czyli Kasia, zajmuje się rysunkiem i pleceniem wianków. Jej prace przedstawiają przede wszystkim przyrodę. Kasia dzieli się swoim doświadczeniem i talentem z innymi i uczy jak robić własne ozdoby z kwiatów. Na Kupalnockę przygotowała kilka pięknych grafik i uplotła wianki, między innymi ten, który widzicie na głównym zdjęciu tego wpisu!

Projekt Wianki

Kupałowy wianek płynie…

Irenka, założycielka Projektu Wianki, plecie wianki na różne okazje. Jak sama mówi, tworzy je dla kobiet, które pragną magii na codzień. Używa do ich produkcji i sztucznych i naturalnych kwiatów, a każdy wianek wychodzący z pracowni Projekt Wianki jest unikatowy. Na wyjątkową Noc Kupały także się coś znajdzie w warsztacie Ireny.

Razem z Kasią aka Green Dwarf organizują warsztaty wiankowe, gdzie możesz się nauczyć pleść najpiękniejsze wianki samodzielnie! Może na następną Noc Świętojańską zrobisz już własny? :)

Panna-N

Noc Kupały autorstwa Kasi Witerscheim

Kasia jest fanką gier komputerowych i autorką wielu komiksów o najróżniejszej tematyce. Jak Kasia podkreśla, zależy jej na rozrywce czytelnika, nie na moralizacji, dlatego można w jej pracach można znaleźć także komiksy o zabarwieniu erotycznym ;)

Zawodowo zajmuje się rysunkiem, a ostatnio coraz częściej można u niej zobaczyć wpływy słowiańskich podań i legend. Erotyczny komiks o Nocy Kupały możecie przeczytać i obejrzeć tutaj.

Slovviianka

Paulina jest rysowniczką z zamiłowania, ale pasja pozwala jej na zajmowanie się rysunkiem także profesjonalnie. Inspiracje do swoich dzieł czerpie z przeróżnych mitologii oraz kultur. Często można zauważyć w jej pracach wpływy fantasy i przeróżnych wierzeń. Paulina aka Slovviianka rysuje zarówno na papierze jak i na tablecie. Jej słowiańskie rysunki owiane legendą możecie obejrzeć na jej blogu.

Didara

Laleczki wykonane w pracowni Didara

Galina podczas warsztatów

Galina i Jewgienij swoją miłość do kultury słowiańskiej przekazują dalej poprzez swoje wyjątkowe rzemiosło; rękodzieło oraz ubiór. Galina zajmuje się także robieniem motanek, czyli lalek, które mają przynosić właścicielowi miłość i dobrobyt. Z okazji tegorocznej Nocy Kupały, możecie nauczyć się robić lalki wraz z nią. Tutaj macie link do wydarzenia w mieście Jawor.

Jeśli nie możecie uczestniczyć w wydarzeniu, a chcecie nauczyć się motać swoje laleczki, możecie zaprosić Galinę na swoje wydarzenie lub do swojego miasta. Zerknijcie na stronę Didary – Galina organizuje warsztaty motankowe i może dojechać do dowolnego miejsca w Polsce.

Stworze

Twórcy Stworze stworzyli (o, jak to kreatywnie brzmi!) chyba jedyną na polskim rynku grę planszową o tematyce słowiańskiej. Dzięki nim poznasz słowiańskie demony i osobliwe stworzenia. Nie zabraknie rusałek i innych istot.

Z okazji Nocy Kupały do produktów na stronie trafi zestaw 5 podkładek pod kubki z grafiką z gry Stworze, a osoby, które kupią dodatek do gry 21 czerwca otrzymają zestaw podkładek gratis.

Matuula

matuula folk worek

Matuula to polska marka, która wznosi modę ludową na inny wymiar – codzienne ubrania z folkową nutą. Każdy produkt składa się w dwóch nierozłączonych elementów: fizycznego, czyli nietuzinkowych folkowych ubrań, oraz niematerialnego, czyli wzór z danego regionu oraz jego historia.

Na Noc Kupały Matuula przygotowała plecaki dla par, gdzie każdy może zamówić folkowy worek z imieniem swoim raz swojego wybranka. Fajne, co?

[wdi_feed id=”2″]

Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Monika Mizińska-Momčilović

Cześć, zdravo! Mam na imię Monika i obecnie mieszkam w Szwecji. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru wielokrotna emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło i tłumaczę. Z zamiłowania zbieram zioła i odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło Slavica Studio i buduję biznes online w branży zdrowotnej. Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x