Najciekawsze książki, które przeczytałam w 2019

Dziś podzielę się z Wami moimi ulubionymi książkami, które przeczytałam w 2019 roku. Są to książki z różnych kategorii, od poradników przez powieści.

Szczodry wieczór, szczodry dzień

Stara książka, która wpadła w moje ręce przy okazji buszowania na Allegro w poszukiwaniu książek o starych zwyczajach. Szkoda, że nie doczekała się (jeszcze) ponownego wydania!

„Szczodry wieczór, szczodry dzień” jest podzielona na przystępnie napisane, krótkie rozdziały, z których dowiemy się o początkach danego zwyczaju oraz jego znaczeniu. Autorka tłumaczy czym jest kulig, skąd przywędrowały różne obrzędy obecne w naszej kulturze. Lekka lektura, która wyjaśni wiele tajemniczych zwyczajów.

Autor: Maria Ziółkowska

Książki tej najlepiej szukać w antykwariatach lub na Allegro.

Dary bogów

Czuję, że kiedyś książka ta zostanie lekturą szkolną! To bardzo wciągające kompendium wiedzy o mitologii słowiańskiej. Wydane jest w formie opowiadań, które czyta się niezwykle lekko, znajdziemy tu między innymi opowieści o stworzeniu człowieka czy urządzaniu świata. Takiej książki brakowało mi na polskim rynku już od dawna i w końcu czuję, że potrzeba wiedzy na temat rodzimej mitologii została zaspokojona. W końcu ze szkół znamy tylko jedną wersjętworzenia świata, tę katolicką. Już chyba czas poznać także inne punkty widzenia!

Wielki plus dla autora za przypisy po każdym rozdziale – coś czego jeszcze nie znalazłam w żadnej innej książce. Witold Jabłoński tłumaczy jak rozumiał interpretację mitów, skąd wziął informacje. Czytelnik nie musi się niczego domyślać, szukać w innych źródłach, bo autor już o to zadbał.

Autor: Witold Jabłoński

Kliknij tu i sprawdź gdzie kupić Dary Bogów

Dzika kuchnia

Ta książka pojawiła się na mojej liście z kilku względów. Bardzo podoba mi się styl pisania autora, ciekawe informacje i przepisy oraz cenne wskazówki jak odróżnić trującą roślinę od leczniczej. Często do niej wracam po inspiracje i zawsze znajduję coś nowego. Choć „Dzika kuchnia” pojawia się w zestawieniu na rok 2019, na pewno będzie mi towarzyszyć i w 2020 i dalej!

Autor: Łukasz Łuczaj

Sprawdź tu gdzie kupić tę książkę najtaniej.

Sub Rosa i Ad Astra

Sub Rosa skradła moje serce już od pierwszych zdań. Trzymam się dość kontrowersyjnej zasady… dziesięciu stron. Czyli jeśli po przeczytaniu dziesięciu stron książka mnie nie wciągnie… Wypad! Przy Sub Rosie śmiałam się już od pierwszej strony zakreślającco lepsze smaczki.

Uwielbiam poczucie humoru Ani Jurewicz! O Sub Rosie już pisałam na blogu (o tu) i niecierpliwie czekałam na kolejną część przygód Róży z Uniwersytetu Magicznego. Ad Astrę przeczytałam jeszcze przed premierą, w formacie pdf;)

To co autorka robi jest niesamowite, zapodaje czyetlnikom dawkę słowiańsko-magicznej wiedzy, funduje psychoterapię dla nerwusów, rozśmiesza do łez i trzyma w napięciu. Ja się pytam, jakim cudem łączy te cztery rzeczy w jednej książce?

Autor: Anna Jurewicz

Książki Anny Jurewicz możesz zamówić na stronie autorki (link tu) albo kupić w Księgarni Autorskiej w Złotych Tarasach w Warszawie

PS. Objęłam dumnie patronat nad Ad Astrą, a jej premiera jest już 6/01/2020!

paranormalia slavica apteczka wiedźmy sub rosa anna jurewicz slavic book książka słowiańska magia uniwersytet harry potter kaya wege wróżka

The house with chicken legs

Niby książka dla dzieci, a tak potrafi wzruszyć dorosłego… Czytając tę książkę miałam poczucie nostalgiii takiego, hmm, odnalezienia czegoś, czego szukałam od dawna! Sophie pięknie ożywiła rosyjski folklor jednocześnie przekazując ponadczasowe mądrości w bardzo przystępny sposób. Marinka to nastolatka, która próbuje odnaleźć swoją drogę i uciec przed przeznaczeniem. Czy uda jej się? Przeczytajcie książkę i przeżyjcie przygody oraz rozterki bohaterki i zobaczcie sami. Ja wzruszałam się kilka razy!

Autor: Sophie Anderson

Kliknij tu i sprawdź gdzie kupisz tę książkę.

Już 29/02/2020 Wydawnictwo Kobiece wydaje polską wersję tej książki! Na pewno przeczytam ją po polsku i wrócę także do oryginału.

The girl who speaks bear

Po tę książkę sięgnęłam w ciemno, bo wiedziałam, że kolejna książka Sophie będzie równie dobra jak pierwsza! Nie pomyliłam się. Autorka napisała piękną powieść dla dzieci i dorosłych, która porusza serca. Bardzo podoba mi się fakt, że ta brytyjska autorka zgłębiła tajniki rosyjskiego folkloru i ludowych legend, aby napisać to dzieło!

PS. ilustracje wewnątrz książki są cudowne!

Autor: Sophie Anderson

Kliknij tu i sprawdź gdzie kupisz tę książkę.

Okrutnik: spełniona przepowiednia.

O pierwszej części Okrutnika pisałam na blogu (o tu) i bardzo ucieszyłam się na wiadomość o kolejnej części! To, co najbardziej poruszyło mnie w książce to przekaz, który autorka chciała dać ludzkości. Przeplotła problemy, z którymi świat boryka się obecnie, z słowiańską demonologią oraz zwyczajami. Bardzo ciekawy zabieg!

Autor: Aleksandra Rozmus

Kliknij tu i sprawdź gdzie kupisz pierwszą część Okrutnika. A tu, aby kupić drugą.

A jakie ciekawe książki przeczytaliście Wy w tym roku?

Facebook Comments
0 0 vote
Article Rating

Cześć, zdravo! Mam na imię Monika i obecnie mieszkam w Szwecji. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło i tłumaczę. Z zamiłowania opowiadam o językach obcych, zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] wpływ na moje zainteresowanie Słowianami miała również literatura i gry komputerowe – mam tutaj na myśli konkretnie sagę o Wiedźminie, którą […]

Monika Mizińska-Momčilović

Cześć, zdravo! Mam na imię Monika i obecnie mieszkam w Szwecji. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru wielokrotna emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło i tłumaczę. Z zamiłowania zbieram zioła i odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Cześć, zdravo! Mam na imię Monika i obecnie mieszkam w Szwecji. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło i tłumaczę. Z zamiłowania opowiadam o językach obcych, zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x