Książki o ziołach, które uwielbiam

The Illustrated Herbiary

Książkę kupiłam głównie z ciekawości – spodobały mi się magiczne rysunki i urzekła mnie błyszcząca okładka ;)

Ze mną trochę jak ze sroką, jak ładne to mnie zainteresuje. No i mam. The Illustrated Herbiary autorstwa Mai Toll jest przepełnione ślicznymi rysunkami – połowa książki to obrazki a druga połowa to tekst. Powierzchownie acz ciekawie opisane są tu magiczne właściwości roślin. Nie traktuję tej książki jako skarbnica wiedzy a raczej jako zbiór ciekawostek i przyjemnych dla oka obrazków.

Dodatkowo na końcu książki jest koperta z kartami do wróżenia – widzicie je na zdjęciu obok książki.

Kliknij i sprawdź gdzie kupić tę książkę.

the illustrated herbiary herb book wicca witch magic magia zioła maia toll książka zielnik

Zioła. Naturalne lekarstwa z pól i ogrodów

Pięknie wydany leksykon o ziołach, który zachęca do korzystania z dobrodziejstw natury na codzień. Opisane są tu właściwości roślin, które rosną wokół nas – na polach i w ogródkach. Znajdziecie też dużo zdjęć ziół i kwiatów, co pomaga w ich identyfikacji. Prócz cennych informacji i pomocnych zdjęć, w książce znajdują się też szczegółowe opisy leczniczych eliksirów i preparatów.

Jest to opracowanie zbiorowe.

Kliknij i sprawdź gdzie kupić tę książkę.

zioła leksykonLeksykon roślin leczniczych

Tę pozycję kocham całą sobą. Napisana przez Antoninę Rumińską i Aleksandra Ożarowskiego, wydana kilka dekad temu a nie straciła nic na aktualności! Rośliny są tu bardzo precyzyjnie opisane, opatrzone nazwą łacińską i tłumaczeniem w kilku językach – nawet w węgierskim. Każde zioło zajmuje dwie duże stronice tego leksykonu i prócz rycin znajdziecie informacje o uprawie, właściwościach i cechach charakterystycznych roślin.

Niestety ze względu na to, że została wydana tak dawno temu, nie jest łatwo ją dostać – polecam wycieczkę po antykwariatach lub poszperanie w Internecie. Ja znalazłam swój egzemplarz na Allegro.

łopian leksykon roślin leczniczych korzeń napar odwar zielarka zielnik zielarz jak zrobić zioła wiedza nauka fitoterapia

Leksykon roślin leczniczych

Rośliny użyteczne człowiekowi

To takie bardziej skondensowanie, kieszonkowe rodzeństwo wyżej opisanego leksykonu. Autorką książki jest Krystyna Bonenberg. Informacje sprzed lat, nadal bardzo aktualne, same konkrety bez niepotrzebnych opisów. Od rzeczy: co dana roślina ma w sobie takiego co pomoże człowiekowi. Do każdego opisywanego zioła jest zdjęcie.

Sytuacja analogiczna – jest to dawne wydanie, niedostępne w regularnej sprzedaży. Ja swój egzemplarz nabyłam na Allegro, ale polecam popytać znajomych zielarzy lub przejść się na tour po antykwariatach ;)

rosliny uzyteczne czlowiekowi ksiazka

Rośliny nas ocalą

Książka, która na Instagramie wywołała szał. Swego czasu instagramerzy pisali o niej dużo i w samych superlatywach. Warto kupić szczególnie dla osób, które zaczynają swoją przygodę z zielarstwem lub po prostu chcą wprowadzić do swojej diety więcej ziół. Lekka, przyjemna lektura na jeden wieczór, ale warto do niej wracać co jakiś czas. Opisanych jest w niej 15 roślin, których moc jest w stanie zagrozić koncernom farmaceutycznym. Autorka Miriam Borovich opowiada krótko i zwięźle o ich właściwościach oraz jak ich używać.

Kliknij i sprawdź gdzie kupić tę książkę

łopian leksykon roślin leczniczych korzeń napar odwar zielarka zielnik zielarz jak zrobić zioła wiedza nauka fitoterapia

„Rośliny nas ocalą” M.Borovich

Parzyziółko

Urocza książka dla najmłodszych – przeczytałam całą książkę podczas lotu Warszawa-Budapeszt. Piękne ilustracje autorki zachęcają do eksperymentowania z ziołami. Dorota Wojciechowska-Danek w bardzo przystępny sposób opowiada o doktorze Parzyziółko i jego naturalnych metodach na kaszel czy odporność. Książka jest idealnie dopasowana do młodych czytelników – nie ma w niej przesytu informacji, same konkrety napisane przyjemnym językiem dla dzieci.

Swobodnie mogę powiedzieć, że ta książka powinna na stałe gościć w klasach w przedszkolach i szkołach podstawowych.

Kliknij i sprawdź gdzie kupić tę książkę

pijalnia ziół dary natury warszawa parzyziółko doktor bewildered slavica słowianka blogerzy polscy influencer herbal witch green polish wicca lavic pagan

Jakie są Wasze ulubione książki? Podajcie tytuły, chętnie przejrzę :)

Czy znacie któreś z tych, które wymieniłam? Jak wrażenia?

Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło Slavica Studio i buduję biznes online w branży zdrowotnej. Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Książki o ziołach, które warto znać […]

trackback

[…] zbierać owoce, zioła i grzyby […]

trackback

[…] Krystyna Bonenberg – Rośliny użyteczne człowiekowi -pisałam o niej TU. […]

trackback

[…] książki o ziołach szukałam od lat. Owszem, znalazłam wiele dobrych książek o ziołach, ale w każdej czegoś mi brakowało. Książki, które do tej pory posiadałam […]

Monika Mizińska-Momčilović

Cześć, zdravo! Mam na imię Monika i obecnie mieszkam w Szwecji. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru wielokrotna emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło i tłumaczę. Z zamiłowania zbieram zioła i odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zawodu tworzę rękodzieło Slavica Studio i buduję biznes online w branży zdrowotnej. Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Dołączycie?

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x