Język serbski – jak zacząć naukę?

View this post on Instagram

Serbskie ciekawostki vol. 1 ° ° Wiecie, że na książkach, które są tłumaczone z obcych języków na serbski nazwiska autorów pisane są tak jak się je wymawia po serbsku? ° ° Na przykład książki Agathy Christie na serbski rynek są opatrzone nazwiskiem "Agata Kristi". Na samym początku mojej przygody z serbskim nie rozpoznawałam znanych autorów właśnie przez ten zabieg 😅 potem dopiero zauważyłam, że takie cuda wianki robią! Nie widziałam czegoś takiego w żadnym innym języku, w którym czytałam książki. A Wy? ° ° Jak myślicie, czy taki zabieg ma sens? Czy lepiej trzymać się oryginału? Ciekawa jestem co myślicie 😎 ° ° Niestety wszystkie moje serbskie książki zostały w Serbii, a poczta nie wysyła za granicę w tej chwili, więc nie mam jak pokazać Wam zdjęć. Pokażę Wam to na przykładzie zdjęcia mojej ulubionej książki Sophie Anderson "The house with chicken legs" pobranej że strony wydawnictwa @propolis_books (po serbsku uroczo "Kuća na pilećim nogama") ° ° Wszystkie serbskie ciekawostki oraz lekcje serbskiego będą pod hashtagiem #serbskizmoniką (@ewelina.gac wielkie dzięki za pomysł na tego hashtaga!) natomiast wszystkie quizy są w wyróżnionych Stories "Serbski quiz" ° °

A post shared by Monika M.Momčilović ⚘🇸🇪 (@bewilderedslavica) on

Język serbski dla Polaków – nauka tego słowiańskiego języka i pierwsze kroki.

Sugerując się zdjęciem głównym, powiemy, że od rakiji! Nie jest to głupi pomysł, procenty niczym magiczny eliksir rozplątują język i stajemy się mistrzami słowa. Przyznajcie się, większość, choć raz w życiu, po wypiciu odrobiny za wiele poczuła się jak poligloci. Nagle umiemy rozmawiać po rosyjsku, niemiecku, arabsku, chińsku…Magia!

A gdy już eliksir straci swą magiczną moc… Co wtedy? Wtedy z pomocą nadciągają inne metody nauczania języka. I uwierzcie mi, są przyjemne!

Jestem zwolennikiem uczenia się języka naturalnie: czytając gazety, rozmawiając z rodzimymi użytkownikami języka, słuchając piosenek, podcastów i oglądając filmy. Tak uczyłam się wszystkich języków, jeszcze zanim poszłam na studia nauczycielskie i zostałam nauczycielką angielskiego. Nie wierzę w siedzenie przed podręcznikiem i recytowanie z pamięci reguł gramatycznych i wpisywanie słówek z podanej w tabelce puli. Tak mnie uczyli w podstawówce, w liceum – to nie ma racji bytu. Na pewnym etapie nauki i reguły gramatyczne i podręczniki się przydadzą, ale nie powinny być jedyną drogą.

Żywy język jest podstawą.

Ucząc się języka, chcemy brzmieć naturalnie, nie męczyć się wypowiadając słowa i zdania.

Moja nauka serbskiego była inna niż wszystkich innych języków, które znam. Nie planowałam się go nauczyć, a wyszło jak wyszło, teraz ten język towarzyszy mi na codzień i posługuję się nim biegle.

Na co powinien uważać Polak zaczynając naukę języka serbskiego

Polski i serbski mają sporo wspólnego. Jest to czasem pułapką, bo wydaje się nam, że coś rozumiemy, a okazuje się, że dane słowo ma zupełnie inne znaczenie. Poniżej podam kilka przykładów, które dla nas, Polaków mogą brzmieć inaczej w języku serbskim niż nam się wydaje.

  • patike – buty sportowe
  • slične – podobne
  • pileće – kurczak
  • trudna – ciężarna
  • vredna – pracowita
  • pravo – prosto

W Serbii używa się zarówno cyrylicy jak i alfabetu łacińskiego. Sprawy oficjalne załatwia się w obydwu wariacjach, czasem dokumenty są pisane cyrylicą, czasem nie – szczerze mówiąc nie wiem od czego to zależy.

Jak zacząć uczyć się języka serbskiego?

Mamy to szczęście, że język serbski jako język słowiański, jest w miarę łatwy dla Polaków. Co nie znaczy, że ogólnie jest łatwym językiem. Gramatyka jest nieco podobna do naszej, jest odmiana, ale mam wrażenie, że jednak język serbski jest nieco bardziej logiczny niż polski.

Radio i TV – żywy język

Pierwszą rzeczą, którą polecam zrobić przy nauce jakiegokolwiek języka – osłuchanie się z jego melodią! I nie, nie bój się, że nic nie rozumiesz. Po prostu włącz radio, muzykę czy telewizję i słuchaj. Pozwól melodii rozgościć się w uszach. Taka codzienna praktyka pomoże Ci w wymowie, w rozumieniu i wielu innyh aspektach w nauce języka. Jeśli regularnie, codziennie będziesz słuchać serbskiego (lub jakiegokolwiek innego jeżyka) radia, gwarantuję, że po kilku tygodniach będziesz w stanie wiele zrozumieć i załapać melodię języka oraz wykrzystać ją potem w praktyce, w rozmowie.

Radiostanica – tu znajdziesz listę wszystkich serbskich stacji radiowych. W Serbii bardzo popularna jest domaća muzyka, czyli lokalne utwory bałkańskich artystów. Super sprawa dla osób chcących nauczyć się serbskiego i poznać bałkańską muzykę.

Serbskie, lokalne podcasty

Podcasty to złoto! Można ich słuchać gotując, sprzątając, prowadząc samochód, jadąc pociągiem, będąc na siłowni, robiąc robótki ręczne… Takie 2w1!

Powstała bardzo pomocna strona – Podcast.rs – która skupia wszystkie serbskie podcasty w jednym miejscu. Możesz wybierać dowoli!

Podcasty lubię za ich funkcjonalność i praktyczność. Uczysz się nie tylko języka, ale też dowiadujesz się ciekawych rzeczy z różnych dziedzin. 2w1 i produktywność +100 :)

Czytanie newsów w języku serbskim

Czytając oswajamy się z gramatyką, składnią. Według mnie warto czytać różne źródła na początku, a gdy osiągniesz już pewien stopień języka, wybierzesz sobie swoje ulubione strony.

BBC ma oddzielną stronę z wiadomościami po serbsku! – BBC na srpskom

Al Jazeera również ma wersję strony o Bałkanach. – Al Jazeera Srbija

z lokalnych dzienników i magazynów internetowych możesz sprawdzić:

Wyżej wymienione strony nie należą do najmądrzejszych, jednak uważam, że fajnie poczytać i poznać język potoczny.

serbski dla polaków nauka język korepetycje prywatne lekcje skype

Kursy online – język serbski dla Polaków i nie tylko

Dostępnych jest wiele kursów online na różnych poziomach zaawansowania. Grupowe, z lektorem i bez. Polecam przeszukać internety i znaleźć coś odpowiedniego dla siebie!

Ja oferuję także luźne konwersacje i pomoc np. przed wyjazdem do Serbii (czy na Bałkany, bo po serbsku dogadasz się w wielu krajach). Jeśli interesuje cię taka bezstresowa forma nauki – napisz do mnie!

Książki po serbsku dla dzieci

Wbrew powszechnie panującej opinii, książki dla dzieci są świetną metodą nauki języka. Ja sama obecnie uczę się szwedzkiego i sięgam po proste książki szwedzkich autorów piszących dla dzieci. Język jest prosty, ale bardzo przydatny i przejrzysty. Zanim więc stwierdzisz, że w twoim wieku nie czyta się książek dla dzieci… przemyśl ;)

Książki w różnych językach z darmową wysyłką na cały świat znajdziesz na Book Depository oraz w serbskiej księgarni Knjižara, która oferuje wysyłkę za granicę. Niestety kupując przez internet w serbskich sklepach, nadal ciężko o międzynarodową wysyłkę, a ta księgarnia jest jak na razie jedyną, którą sprawdziłam i która wysyła do innych krajów.

 

To jak, od czego zaczynasz naukę serbskiego? :)

Jakie masz inne metody nauki innego języka?

Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] liczne prośby moich czytelników zainteresowanych nauką języka serbskiego, stworzyłam listę współczesnych piosenek po serbsku, które bardzo […]

Monika Mizińska-Momčilović

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
1
0
Would love your thoughts, please comment.x