Jeziora w Västmanland, które warto zobaczyć

Moje ulubione jeziora w Västmanland – idealne na biwak, leśny trekking i wędkowanie

Szwecja to raj dla miłośników natury, biwakowania, lasów i wędkowania! Jeśli planujesz przyjazd do Szwecji latem – przygotuj się na ciepłe, długie dni. Szwecja jest moim ulubionym krajem w lato – nie jest tu zbyt gorąco, można spędzić cały dzień w lesie, biwakować gdzie się zamarzy. Noce są krótkie i jasne. Kocham szwedzką wiosnę i lato i mam nadzieję, że pokochacie je i wy!

Jako zapalony leśny człowiek, który spędza każdą wolną chwilę nad jeziorem lub w lesie, czuję się zobowiązana do zdradzenia Wam moich ulubionych, sprawdzonych miejscówek w Västmanland. Jezior i lasów odwiedziłam bardzo wiele, jednak te cztery miejscówki wyjątkowo mocno skradły moje serce. Warto je dodać na listę do odwiedzenia podczas wizyty w Szwecji.

Więcej przydatnych wpisów o biwakowaniu w Szwecji i pięknych miejscach:

Järndammen w Sala – jeziora w Västmanland

Chętnie odwiedzane miejsce przez wędkarzy i zbieraczy grzybów. Latem można spotkać tu także wielu biwakowiczów. Wycieczka wokół jeziora to około 7 kilometrów. Dookoła jeziora jest kilka miejsc do rozpalenia ogniska. My biwakowaliśmy tam na dziko kilka razy. Mam sentyment do tego miejsca i bardzo je polecam. Pamiętaj, że jeśli chcesz wędkować w Szwecji, należy kupić pozwolenie. Większość pozwoleń są na jeden dzień i kosztują około 120-200 SEK w zależności od miejsca. Wszystko przeczytasz na szwedzkim portalu wędkarskim iFiske.se i tam też kupisz online pozwolenie. Nie polecam wędkowania bez pozwoleń, bo kary za jego brak to kwoty rzędu 1500 SEK. Portal iFiske dostępny jest po szwedzku, fińsku, angielsku oraz niemiecku.

- jeziora w Västmanland 

Stentjärnen w Ramnäs – jeziora w Västmanland

Oto cudowna miejscówka, która nie jest tłumnie oblegana przez ludzi żądnych kontaktu z naturą. Do wyboru macie aż trzy jeziora, jedno jest blisko drogi, dwa nieco bardziej ukryte w lesie. Znajdziecie tu też kilka vindskydd, czyli słynnych szwedzkich „wiatrochronów” – domków z drewna lub blachy, w których można spać lub schować się podczas deszczu. Jest także kilka miejsc wyznaczonych na ognisko, a jeżeli planujesz łowić ryby – sprawa ma się tak samo jak pisałam powyżej. Należy nabyć pozwolenie na stronie iFiske. Gęsty las zachęca do wędrówek a bliżej jesieni jest rajem dla zbieraczy jagód – zarówno borówka brusznica jak i czarna jagoda rosną tu w oszałamiających ilościach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zbieraniu jagód i grzybów w Szwecji przeczytaj mój wpis o Allemansrätten.

ramnas - jeziora w Västmanland 

Abbortjärn w Fagersta – jeziora w Västmanland

Kilkanaście kilometrów od centrum miasta Fagersta, na północy Västmanland, głęboko, głęboko w lesie znajduje się ta perełka! Jezioro jest dość duże i latem spotkacie tam wiele rodzin z dziećmi, wędkarzy i osób biwakujących. Nic dziwnego, bo miejsce to jest fantastycznie zorganizowane i dookoła całego ogromnego jeziora znajdują się drewniane domki, miejsca na ognisko i kładki. To jedno z miejsc, które moim zdaniem jest najlepiej zorganizowane w tym regionie. Wielkim plusem są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – podjazd do toalety, szeroka kładka i specjalnie wydzielone mostki na wózek. Latem i jesienią lubię tam jeździć na grzyby – raj dla miłośników kurek, prawdziwków, pogrzybków.

udogodnienia dla niepełnosprawnych szwecja

Värlingen w Norberg – jeziora w Västmanland

Kolejne cudowne miejsce na skraju Västmanland, tym razem tuż przy granicy ze słynnym regionem Dalarna! Stąd już rzut beretem do Avesty oraz do sławnego symbolu Szwecji – Dalahäst. Värlingen to kolejne świetnie zorganizowane jezioro, idealne dla zapaleńców wędkowania i biwaków. W okresie grzybowym znajdziecie tu też ogrom kolczaka obłączastego! Polecam spacer wokół – Värlingen to moje ulubione miejsce jeżeli chodzi o spacer wokół jeziora. Na jego tyłach znajduje się magiczne miejsce wśród brzóz i kładeczka rozdzielająca dwa jeziora. Niewiele osób się tam zapuszcza, więc mimo tego, że na Värlingen jest na ogół sporo ludzi, to w tym sekretnym rogu tłumów nie uraczycie. No i polecam też wejść na pagórek, z którego macie widok na całe jezioro.

Facebook Comments

Monika Mizińska-Momčilović

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja