Jak zacząć prowadzić zielnik?

„W Polsce – mało znana. Na Bałkanach – każdy wie kim była. Przed jej domem ustawiały się kilometrowe kolejki ludzi chorych, poszukujących zaginionych bliskich i chcących znać swoją przyszłość.(…)
Baba Vanga mawiała:
O ziołach: Pamiętajcie, na każdą chorobę jest zioło, ale każdy z nas powinien się leczyć ziołami, które rosną w jego okolicy” – 
Skarlet Albert – Ziołowa magia


zielnik zielarka książka filiżanka kaszubski wzór rozmaryn rosemary romarin herbal book journal herbiness herbiary book of shadows księga cieni słowianka

Dawno, dawno temu każda szanująca się gospodyni i zielarka miała swój magiczny ziołowy przepiśnik. Wraz z rozwojem technologii stawało się to coraz rzadsze, aż w końcu prawie sztuka domowego ziołolecznictwa zniknęła. No prawie, prawie! Całe szczęście, że historia lubi się powtarzać i ludzie coraz chętniej wracają do korzeni. Do korzeni, ziół, roślin i domowych przetworów.

Wróciłam i ja!

I zapewne wracasz i Ty :)

Miałam wiele próśb o pokazanie swojego zielnika, więc postanowiłam poświęcić mu oddzielny wpis na blogu i opowiedzieć Wam o nim, o tym co się w nim znajduje oraz jak taki zielnik stworzyć. Niektórym może się to wydawać oczywiste, jednak po wielu Waszych pytaniach zauważyłam, że wcale takie nie jest. Pędzę z pomocą! ;)
 Dawno, dawno temu każda szanująca się gospodyni i zielarka miała swój magiczny ziołowy przepiśnik. Wraz z rozwojem technologii stawało się to coraz rzadsze, aż w końcu prawie sztuka domowego ziołolecznictwa zniknęła. No prawie, prawie! Całe szczęście, że historia lubi się powtarzać i ludzie coraz chętniej wracają do korzeni. Do korzeni, ziół, roślin i domowych przetworów Dlaczego warto zacząć prowadzić zielnik? Często jest tak, że widzimy gdzieś jakiś przepis i chcemy go mieć. Zapisujemy go w mailu, telefonie, kalendarzu i... gubimy lub zapominamy:)  Przyznajcie się, ile razy Wam się to zdarzyło? Właśnie z tego powodu zaczęłam prowadzić zielnik. Zapisuję w nim swoje mikstury, dawne zasłyszane gdzieś receptury i ulubione, sprawdzone ziołowe przepisy. Wszystko jest uporządkowane w jednym miejscu i zawsze dostępne! Jak go zacząć? Ja swój zrobiłam sama ze starej zasłonki, bo nie mogłam znaleźć takiego notesu, który skradł by moje serce.  Polecam wybrać grubszy zeszyt bez linii i kratek. Kartki powinny być nieco grubsze, wytrzymałe na klejenie liści ;) Ja w swoim stworzyłam także kieszonkę na luźne zapiski i suszone listki.  W zielniku zapisuję już ostateczne wersje przepisów, nie używam go do brudnopisu. Dzięki temu zielnik wygląda estetycznie, bez przekreśleń i wszystko jest jasne i oczywiste. tak wygląda mój zielnik zrobiony ze starej zasłonki ;)

Tak jak każda kucharka ma swoją książkę kucharską, każda wiedźma ma swoją księgę cieni, tak zielarka (nawet amatorka) powinna mieć zielnik, który ułatwi jej życie:)

Dlaczego warto zacząć prowadzić zielnik?

Często jest tak, że widzimy gdzieś jakiś przepis i chcemy go mieć. Zapisujemy go w mailu, telefonie, kalendarzu i… gubimy lub zapominamy:)

Przyznajcie się, ile razy Wam się to zdarzyło?

Mi wiele. Zbyt wiele!

Właśnie z tego powodu zaczęłam prowadzić zielnik. Zapisuję w nim swoje mikstury, dawne zasłyszane gdzieś receptury i ulubione, sprawdzone ziołowe przepisy. Wszystko jest uporządkowane w jednym miejscu i zawsze dostępne!

Dzięki temu magicznemu zeszycikowi nie umknie naszej uwadze żadna roślinka, herbatka, którą piliśmy czy przepis na macerat.

Ja osobiście prowadzę swoje ziołowe zapiski z myślą, że moje wnuki będą je czytać (z takim samym entuzjazmem jak ja czytałam notatki kobiet z mojej rodziny) i zachwycać się nad właściwościami ziół! Jeśli do tego dożyję, to będę razem z nimi te mikstury przyrządzać ;)

zielnik zielarka książka filiżanka kaszubski wzór rozmaryn rosemary romarin herbal book journal herbiness herbiary book of shadows księga cieni słowianka

Jak go zacząć?

Ja swój zrobiłam sama ze starej zasłonki, bo nie mogłam znaleźć takiego notesu, który skradł by moje serce.

Polecam wybrać grubszy zeszyt bez linii i kratek, dzięki temu wszystko będzie przejrzyste, a wklejane liście i rysunki będą dobrze widoczne.

Kartki powinny być nieco grubsze, wytrzymałe na klejenie liści ;)

Ja w swoim stworzyłam także kieszonkę na luźne zapiski i suszone listki, polecam zainstalować taką! Może za to posłużyć przyklejona koperta. U mnie jest to kawał materiału :)

W zielniku zapisuję już ostateczne wersje przepisów, nie używam go do brudnopisu. Dzięki temu zielnik wygląda estetycznie, bez przekreśleń i wszystko jest jasne i oczywiste – niczego nie trzeba się domyślać.

Warto poświęcić czas na znalezienie odpowiedniego notesu lub zrobienie „tego wymarzonego” samodzielnie :)

łopian leksykon roślin leczniczych korzeń napar odwar zielarka zielnik zielarz jak zrobić zioła wiedza nauka fitoterapia zielnik

tak wygląda mój zielnik zrobiony ze starej zasłonki ;)Co zapisuję w swoim zielniku?

Mój zielnik jest podzielony na dwie główne części: właściwości minerałów i kamieni (to jest mniejsza część) a druga, ta okazała to przepisy na kąpiele ziołowe, maceraty, maści, herbatki na wszelkie boleści ;)

Zanim zaczniesz polecam rozważyć i podsumować jakiego rodzaju przepisów będzie najwięcej?

Możesz zapisywać wszystko jak popadnie, a możesz podzielić zielnik na różne części np. zioła w medycynie, zioła w kuchni, zioła w kosmetyce itp. i rozdzielić te działy wstążką, przekładkami, czymkolwiek chcesz!

łopian leksykon roślin leczniczych korzeń napar odwar zielarka zielnik zielarz jak zrobić zioła wiedza nauka fitoterapia zielnik

Powodzenia w tworzeniu swojego zielnika i koniecznie pokażcie mi jak zrobicie swoje!

Chętnie poczytam Wasze ziołowe inspiracje!

Facebook Comments

POCZYTAJ O: