Doba na Bałtyku

viking line birka cruise rejs stena mariehamn aland island hamn hinland bewildered slavica wycieczka bałtyk zimą

Też tak macie, że nie zdążycie jeszcze rozpakować walizek, a palce świerzbią tak, że dla ulgi musicie poklikać sprawdzając tanie loty? Rejsy? Bilety autobusowe? Eee… cokolwiek?

Dobrze, już się bałam, że jestem sama.

Mój zgrabny plecaczek spełniający wymogi kabinówek tanich linii jeszcze leży nierozpakowany po weekendzie na Malcie. Prosi się o rozpakowanie, ale ten czas lepiej spożytkować na planowanie kolejnego wyjazdu, nieprawdaż? ;)

Duszek słodko spał po pracy a ja, niespokojna dusza, zaczęłam szukać jednodniowych rejsów z piątku na sobotę. Ciągle tylko te samoloty i samochody, już mam dość. A do tego choroba lokomocyjna skutecznie uprzykrza spokojne podróżowanie.

Parę kliknięć no i znalazłam! Kajuta dla swojga i jedziemy!

Walczę z klaustrofobią, początkowo chciałam hardcorowo – brać kajutę bez okienka, ale myśl o pierwszej w życiu nocy na bujającym statku i jeszcze w kabinie bez okna spędzała mi sen z powiek. Gdy już dojechaliśmy na miejsce poszliśmy się odprawić, pan na check-inie zaproponował „podwyższenie standardu kabiny” za 10 EUR. Podwyższenie = okno z widokiem na Bałtyk. Dla mnie zbawienie! O losie, jednak wysłuchujesz! Szczęśliwa, z biletem w ręku, z Duszkiem pod rękę, poszłam w stronę bramek.

lepiej niż w kinie!

A tam…

Bagaże przed wejściem na pokład są prześwietlane jak na lotnisku. Biznes się kręci, nie można wnosić swojego jedzenia ani picia. Trzeba je kupować w barach i restauracjach na pokładzie statku. Ha, ale co, my Słowianie będziemy wydawać kasę na dodatkowe jedzenie? O nie, nie, nie. W plecaku już były jabłka i pajdy z suszoną szynką od teściowej, których całe szczęście nikt z obsługi nie zauważył. Uff, nasz prowiant ocalał!

 

viking line birka cruise rejs stena mariehamn aland island hamn hinland bewildered slavica wycieczka bałtyk zimą

„Statek płynął, płynęliśmy i my”

Słowianie w podróży to temat rzeka. Moja przyjaciółka, Lola, w zeszłym roku była na takim rejsie w grupie z 79 innymi Polakami i według jej raportu, napoje wznoszące w górę do bogów płynęły jak rzeka. Na moje sprawozdanie z naszego rejsu, kontroli bagaży i zakazu wnoszenia jedzenia i picia zareagowała, hmmm…, niespokojnie.

„No jak to Monia, nie pozwalają wnosić picia? Jak my byliśmy, każdy miał wódę. Płynął statek i my płynęliśmy!”

Nie zdziwiłabym się gdyby okazało się, że zakaz wnoszenia swoich trunków został wprowadzony na krótko po tym ich słowiańskim najeździe na Wikingów…

viking line birka cruise rejs stena mariehamn aland island hamn hinland bewildered slavica wycieczka bałtyk zimą

Zachód słońca nad Sztokholmem widziany z pokładu

W sobotę od 6 rano mieliśmy postój w Mariehamn, który trwał półtorej godziny. Podczas gdy inni leczyli kaca po imprezach w klubach na promie, my zrobiliśmy sobie spacer po lesie. Trochę świeżego powietrza, piękne domki i przyroda. Tak już mamy, że jak widzimy las to nic innego nam nie potrzeba do szczęścia.

Wyspy Alandzkie to autonomiczne państwo, kiedyś należące do Finlandii, obecnie mówiące po szwedzku i mające swoją własną flagę, pomieszanie fińskiej i szwedzkiej. Mają domki niczym z krainy Muminków i warto zejść z promu choć na chwilę, żeby przejść się uliczkami miasta.

Warto doświadczyć naszego Bałtyku z nieco innej perspektywy niż lipcowe plażowanie nad morzem ;)

viking line birka cruise rejs stena mariehamn aland island hamn hinland bewildered slavica wycieczka bałtyk zimą

Sobota, 6:00 rano. Mariehamn

Koszt rejsu na Bałtyku

My wybraliśmy weekend, więc ceny zarówno kajuty jak i posiłków były wyższe.

Dwuosobowa kajuta klasy ekonomicznej: 30 EUR bez okna, 40 EUR z oknem. Polecam z oknem! Widoki na Bałtyk nocą i o poranku są przecudne. W tygodniu cena to już od 5 EUR za osobę.

Brunch: 16 EUR od osoby w weekend. W tygodniu już od 10 EUR.

My tym razem jechaliśmy z Viking Line, ale słyszałam też dobre opinie o Birka Cruise i Stena Line. Następnym razem sprawdzimy którąś z tych firm.
viking line birka cruise rejs stena mariehamn aland island hamn hinland bewildered slavica wycieczka bałtyk zimą

Podczas moich podróży zawsze wykupuję ubezpieczenie podróżne a najlepsze ceny znajduję dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń. Sprawdzisz je TU.

Facebook Comments

Szczypta magii, garść rodzimych legend, spora dawka ziół i natury okraszona podróżami w dzikie miejsca... Oto z czego składa się jej życie. Z wykształcenia metodyk języków obcych, na życie zarabia jako rękodzielnik i tłumacz. Najczęściej można spotkać ją w lesie, na Instagramie lub w kuchni przy pleceniu naszyjników oraz tworzeniu ziołowych naparów, maceratów i nalewek. Na blogu bewilderslavica.com Monika zaraża miłością do ziół, natury, outdoorowego stylu życia, dzikich podróży i rodzimych korzeni.

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o