Co to Allemansrätten? O biwakowaniu, leśnych wędrówkach i grzybobraniu w Szwecji

Czym jest to Allemansrätten? O swobodzie wędrowania i obcowania z naturą. Biwak, zbieranie grzybów, trekking w Szwecji – co powinniśmy wiedzieć przed wyprawą?

Z Allemansrätten, czyli swobodą wędrowania, obcowania z naturą, korzystania z jej dóbr i biwakowania w Szwecji, nierozwiązalnie łączy się „Inte störa – inte förstöra” czyli w wolnym tłumaczeniu na polski „Nie przeszkadzać – nie niszczyć”

Cała esencja i przesłanie tego prawa zawarte jest już w zdaniu powyżej. Każdy człowiek w Szwecji ma prawo do swobodnego wędrowania wśród natury, jednak z każdym prawem wiąże się obowiązek. Wybierając się na biwak w Szwecji nie należy – między innymi – spuszczać psów, które mogą płoszyć zwierzynę i ich młode. Nie wolno zostawiać po sobie śmieci ani przeszkadzać innym osobom korzystającym z dóbr natury. Planujesz biwak w Szwecji, wyprawę wędkarską lub grzybobranie? Warto zapoznać się z ideą Allemansrätten.

https://www.naturvardsverket.se/allemansratten#:~:text=Allemansr%C3%A4tten%20g%C3%B6r%20att%20vi%20alla,mot%20mark%C3%A4gare%20och%20andra%20bes%C3%B6kare.&text=Du%20anv%C3%A4nder%20dig%20av%20allemaallemansratten Klövbergets naturreservat, Noretvägen, Tyresö co zobaczyć w Sztokholmie

Tyresö – 6 miejsc wśród natury, które warto odwiedzić blisko Sztokholmu (TU)

Co mogę w ramach allemansrätten?

W Szwecji możesz zbierać grzyby, jagody i inne dary lasu w każdym obszarze leśnym, zachowując zdrowy umiar. Oznacza to, że w ramach Allemansrätten możesz swobodnie wybrać się na grzybobranie czy jagody i nikt nie zwróci ci uwagi. Ważne jest, aby nie zebrać wszystkich jagód, grzybów oraz nie zniszczyć ściółki leśnej. Jeśli np. przy jeziorze chcesz zacumować łódź – możesz to zrobić także na prywatnym pomoście, o ile właściciel nie ma nic przeciwko. Nocleg w lesie pod namiotem, weekendowe spacery, biwak, ognisko nad jeziorem – to częsta rozrywka Szwedów, nie tylko latem. Planujesz biwak w Szwecji? Przeczytaj:

 

Zdjęcie z biwaku w Szwecji – więcej przeczytasz TU

Polowanie i łowienie ryb w Szwecji

Polowanie jest ściśle określone prawnie i musisz mieć pozwolenia, aby polować.

Łowienie ryb zależy od wielu czynników. Popularne jest dzierżawienie jezior przez osoby prywatne, które te jeziora zarybiają i udostępniają.

Bezpłatnie i bez żadnego zezwolenia można łowić na największych jeziorach szwedzkich, które mają dopływ do Morza Bałtyckiego: Vättern, Vänern, Mälaren, Storsjön and Hjälmaren.

allemansratten szwecja biwak namiot fisketur

Jakie są ograniczenia związane z Allemansrätten?

W Szwecji natura jest ważnym i kochanym elementem codzienności. Nie zdziw się jeśli ktoś ci zwróci uwagę, że niewłaściwie segregujesz śmieci lub rzucasz papierki na ulicę. Takie zachowania nie są tu mile widziane i obowiązują także w obszarach leśnych, które są bardzo liczne w Szwecji.

Rozpalając ognisko w lesie musimy pamiętać, aby zabrać ze sobą swoje śmieci. Ognia nie zaleca się rozpalać bezpośrednio na skałach, które pod wpływem temperatury mogą pękać.

Jeśli planujesz biwak, w myśl Allemansrätten możesz rozbić swój namiot w dowolnym miejscu wśród natury, pod warunkiem, że nie będziesz zbyt blisko domów oraz posiadłości innych osób. W skrócie: podczas wędrówek e lesie i biwaku nie zakłócaj spokoju i prywatności innych.

 

trylamnet outdoorexperten biwak outdoor gear szwecja new in sweden bivouac camping trekking hinking sweden jonna jinton

Allemansrätten po szwedzku

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat Allemansrätten. Swoboda wędrowania wśród natury, przebywania w lesie, grzybobranie, zbieranie jagód, łowiectwo, wędkowanie, biwakowanie:

czajnik helakion tex milworld outdoor bushcraft survival

Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Wybierasz się na biwak na dziko – poczytaj TO […]

trackback

[…] Allemansrätten – prawo każdego człowieka do przebywania wśród natury […]

trackback

[…] współpracy właśnie z Milworld, czyli świetnie zaopatrzonym sklepem dla miłośników biwaków, outdoorowych wypraw i militarnych […]

trackback

[…] Chlebek, którego użyłam to chlebek polarny (Polarbröd) popularny i chętnie wybierany w Szwecji. Jest pyszny, mięciutki i znajdziecie go w każdym sklepie spożywczym w Szwecji. […]

trackback

[…] wiem czemu, ale w Szwecji jak chodzę zbierać jagody, widzę że wszyscy omijają krzaczki borówki bagiennej. Może to […]

Monika Mizińska-Momčilović

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
5
0
Would love your thoughts, please comment.x