Pyszne i łatwe dania z resztek – pomysły i przepisy

Łatwe i pyszne pomysły na dania z resztek- proste przepisy

Nie lubisz gdy jedzenie się marnuje, ale też nie masz pomysłu jak ponownie wykorzystać niektóre produkty? Spokojnie, mam dla ciebie całkiem dużo pomysłów na to jak wykorzystać resztki na śniadania, obiady i kolacje:)

Zapraszam do mojej facebookowej grupy, gdzie dzielimy się słowiańskimi przepisami!

W poniższym wpisie dam Wam kilka pomysłów na pyszne przepisy i dania z resztek.

Pomysł na danie jeśli masz resztkę serka…

Zrób dip do kanapek i ziemniaków. Urnebes w Serbii nazywany jest sałatką… Hmmm… Niewiele z nią ma wspólnego, ale przepis na pewno wart wypróbowania!

Przepis na ten sos znajdziesz TU.

urnebes recept recipe przepis serbski bałkański ljuta feferona chilli papryka paprika ajvar ajwar

 

Przepisy z użyciem warzyw, które tracą jędrność…

Prócz starcia ich na tarce i zrobienia surówki, lub przygotowania zupy, mam jeszcze dwie propozycje recyklingu jedzeniowego dla słowiańskiej gospodyni ;)

Kapusta kiszona

Wiem, wiem, że to brzmi strasznie pracochłonnie! Pocieszę cię: to jest mega szybkie! Zawsze gdy kawałek główki kapusty mi zalega w lodówce, siekam ją, posypuję solą, przyciskam czymś ciężkim w słoiku i codziennie mieszam (aby się nie zagazowała). Po kilku dniach wychodzi świetna, domowa kapusta np. do kapuśniaka albo jako surówka :)

Gulasz warzywny

U mnie jest taka zasada: gdy mam pieczarki, puszkę cieciorki, czy starzejące się marchewki to oznacza jedno: gulasz! Podsmażam cebulkę z pieczarkami na maśle. Selera, marchewkę i cukinię trę. Wrzucam do garnka, zalewam cieciorką z wodą, pomidorami z puszki. Dodaję ulubione przyprawy, dorzucam cebulkę z pieczarkami i w 10 minut mam super obiad. Podaję z kaszą lub ryżem. Prosty i pyszny przepis na sycące danie z resztek!

Nie wygląda to pysznie, ale jest fantastyczne! gulasz resztek resztki z potrawka ratatouille cukinia co zrobic przepis ugotwac szybki obiad pszenica ryz ciecerzyca cieciorka pieczarki seler pomidor cerata mandala obrus miska ikea

Nie wygląda to pysznie, ale jest fantastyczne! Nawet mój mięsożerny D. się zajada



Pomysł na kiełbaski i wędlinę, których termin jest bliski…

Oprócz zrobienia bigosu, kapuśniaka, fasolki po bretońsku czy jajecznicy możesz wyczarować genialne śniadanie. Podsmaż cebulkę, paprykę czy brokuła i resztki mięsa na maśle. Można podać na kanapce z ulubionym sosem. Prymitywne, ale jakie dobre!

Macie inne pomysły na przepisy z resztek wędlin? Chętnie posłucham!

Pomysł na dania z suchego chleba…

Chleb to chyba mój ulubiony produkt, któremu można dać drugie życie! Można z niego zrobić wszystko w duchu zerowaste.

Napisałam o tym artykuł, możesz go przeczytać TUTAJ. Podaję w nim pyszne przepisy z resztek chleba!

Masz wybór między PRL-owskimi zapiekankami, bochenkiem na bogato, tostami… Możesz też zrobić bułkę tartą do knedli ;)

Zapiexy luksusowe prl zapiekanki przepis

Jeśli masz dużo bulionu, możesz z niego zrobić coś pysznego…

Masz za dużo bulionu? To idealnie! Nie będę ci tu pisać jakie to zupy możesz przygotować, bo to wie chyba każdy. A wiesz, że bulion jest genialną bazą do tradycyjnych polskich nóżek? Ja raczej galarety robię z rybą, ale możesz też zrobić je w wersji drobiowej lub warzywnej.

Do zrobienia galarety wystarczą warzywa (groszek z marchewką, pietruszka, seler, kukurydza), bulion, żelatyna (lub agar) i ulubione mięsko. Ja ją podaję z chlebem i cytryną lub octem. Idealna na lekką kolację i bardzo szybka i łatwa w przygotowaniu.

Jak przygotować galaretkę?

Groszek i kukurydzę z puszki wrzuć do miski. Jeśli masz ugotowane warzywa z bulionu – pokrój w kostkę i dorzuć. Żelatynę (lub agar) rozpuść w wodzie, wlej do gorącego bulionu. Mięso przygotuj tak jak lubisz. Ja po prostu daję resztki kurczaka lub wędzonego łososia i rwę go na kawałki. Wszystko (mięso i warzywa) wrzucam po równo do salaterek lub miseczek i zalewam bulionem z żelatyną. Odstawiam na kilka godzin do lodówki.

galaretka nozki ryba galarecie kurczak drobiona przepis jak zelatyna agar zrobic

Co zrobić z resztkami ziemniaków…

Bardzo lubię gdy zostają mi ziemniaki, bo można z nich czarować w kuchni! Moje ulubione rozwiązania zerowaste takiej sytuacji to:

Opcja numer 1:

W rodzinnym domu zawsze gdy zostały ziemniaki, drugiego dnia robiliśmy placki ziemniaczane. Mój tata, jako młody żołnierz marynarki wojennej, jadł je często na pokładzie. I tak już mu zostało. Ziemniaki z poprzedniego dnia oznaczają jedno: robimy placki!

Jak je zrobić?

Ziemniaki przetrzyj przez praskę lub ugnieć. Dodaj jajko, trochę mąki i soli. Opcjonalnie również ulubione przyprawy. Formuj cienkie placki, smaż na oleju. Podawaj z mlekiem. Szybkie, dobre i bardzo swojskie!

Opcja numer 2:

Moja teściowa robi najlepsze knedle, a wszystko to za sprawą jednego, jedynego składnika, który dodaje w małej ilości. Gdy mam ochotę na dobre knedle, robię je według jej przepisu. Inaczej być nie może!

Przepis na knedle znajdziesz TUTAJ.

knedle maliny malinama raspberry framboise dumplings potatoe ziemniaki krompir recykling recycling food bez glutenu kasza manna mąka ziemniaczana brasno glutenfri glutenfree delicious inspiration beautiful photo zdjęcie jedzenia profesjonalne

Opcja numer 3:

Kluski śląskie!

Przygotowanie podobne jak w przypadku knedli, z tą różnicą, że jest mniej roboty, bo klusek nie nadziewamy, zamiast tego wiercimy w nich paluchem dziurkę:)

Ja lubię dodawać natki pietruszki i ziaren lnu do swoich kluseczek. Polecam je sosem z suszonych grzybów i śmietany lub serka (co akurat mam w lodówce).

Kluski śląskie ziemniaki ziemniaczane kwestia smaku ktlet sos grzybowy przepis pietruszka

Co można zrobić z jabłek…

Moja pierwsza myśl, gdy mam pomarszczone lub poobijane jabłka w domu: próżone jabłka z cynamonem, np. do szarlotki lub owsianki! Siekasz, posypujesz cynamonem i podgrzewasz na małym ogniu podlewając wodą jak trzeba.

Tufahija

To pyszny bałkański deser, choć jego nazwa raczej wskazuje na pochodzenie tureckie. Niemniej, jest pyszny! Tufahija to jabłka nadziane miksem orzechów i miodu, podane z gałką lodów, bitej śmietany lub tradycyjnym serkiem.

Na zdjęciu poniżej tufahija jest po lewej stronie. Przepis wkrótce na blogu!

Bałkańskie specjały. Bardzo słodkie. Tufahija (ten po lewo) to mój ulubiony! A Twój?

Jabłka na miodzie z majerankiem

Moja mama często robi je na kolację w zimowe wieczory. Jabłka kroi na ćwiartki, na patelni roztapia masło, wrzuca jabłka, polewa miodem, posypuje majerankiem. Słodko, tłusto, kalorycznie i szybko. Przepis na idealne danie z resztek lub nadmiaru jabłek w okresie jesiennym gotowy!

Pomysł na cytrusy…

Niedość, że są świetną bazą do koktajli to jeszcze idealnie sprawdzą się w produkcji domowych szotów mocy! Mój ulubiony miks to cytryna, czosnek, kurkuma, imbir, cynamon i miód.

Więcej o tym jak go przygotować (oraz inne przepisy na mikstury mocy!) poczytasz TU.

Zapraszam do mojej facebookowej grupy, gdzie dzielimy się słowiańskimi przepisami. Znajdziesz w niej przepisy z resztek, ziołowe eliksiry, domową kuchnię i więcej!

 

Szot wzmacniający. Więcej o naturalnych dopalaczach TUTAJ

Szot wzmacniający. Więcej o naturalnych dopalaczach TUTAJ

Zapraszam do mojej facebookowej grupy, gdzie dzielimy się słowiańskimi przepisami!

Facebook Comments
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Monika Mizińska-Momčilović

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Nazywam się Monika Mizińska-Momčilović. Z wykształcenia jestem nauczycielką języka angielskiego, chociaż na co dzień raczej posługuję się serbskim;). Z wyboru jestem wielokrotną emigrantką (Maroko, Serbia, Szwecja). Z zamiłowania zbieram zioła, robię herbatki i nalewki oraz odkrywam przed sobą i Wami swojskie smaki słowiańskiej i leśnej kuchni. Stale poszerzam wiedzę o ziołach między innymi na kursie Towaroznawstwa Zielarskiego

Filtruj wpisy:

MOJE PATRONATY

ad astra anna jurewicz sub rosa słowiańskie książki slavic book recenza patronat
czerwona baśń wiktoria korzeniewska
aleksandra rozmus okrutnik słowiańska powieść książka slavic book recenzja
0
Would love your thoughts, please comment.x