maść żywiczna sosnowa iglasta choinkowa przepis słowiański mscerat jak macerować olej domowa apteczka

Jak zbierać żywicę z drzew? Przepis na macerat i maść sosnową

 

Żywicę sosnową, świerkową czy jodłową najlepiej zbierać w zimie. O jej właściwościach napisała na blogu „Żywienie i Medycyna” Ania – przeczytaj aby poszerzyć swoją wiedzę o żywicy! Ja nie będę się rozpisywać na temat jej cudownych właściwości, jedynie podzielę się swoim doświadczeniem w zbieraniu żywicy oraz domowej produkcji mazideł :)

Zaznaczam, że nie jestem lekarzem, a własnoręcznym robieniem kosmetyków i mikstur ziołowych zajmuję się z pasji – mam nadzieję, że i Ciebie nią zarażę.

Szczerze mówiąc, nie rozumiem jak mogłam kiedyś używać kremów z sieciówek. Są one pełne chemii i substancji, których skóra wcale nie potrzebuje. Przygoda z naturalnymi specyfikami zaczęła się w 2013, kiedy to przeprowadziłam się do Casablanki i dzięki moim marokańskim koleżankom zgłębiałam tajniki naturalnej pielęgnacji, od hammamu po hennę. To właśnie w Maroko odrzuciłam kremy i sklepowe specyfiki na rzecz oleju arganowego i oliwy z oliwek. Od 2014 roku używałam tylko olejów do pielęgnacji skóry, a obecnie powolutku wprowadzam coraz więcej magicznych skarbów natury do mojej kosmetyczki :)

maść żywiczna sosnowa iglasta choinkowa przepis słowiański mscerat jak macerować olej domowa apteczka

Jak zebrać żywicę?

Przygotuj się!

  • Słoik
  • Nożyk
  • Olej do posmarowania rąk

Zanim zaczniesz poszukiwania zaopatrz się w nożyk lub inne narzędzie do ściągania żywicy z drzew. Palce wysmaruj tłuszczem (oliwką, olejem) – żywica nie będzie się do nich (tak bardzo) lepić.

Przygotuj także słoik (najlepiej ten, w którym planujesz przygotować macerat, bo potem może być problem z przyklejającą się żywicą).

Pamiętaj, że usuwanie żywicy z ubrań jest nie lada wyzwaniem, lepiej więc nie ubieraj się w ulubioną sukienkę. W doradzaniu jestem dobra, a sama ostatnio założyłam ulubioną kurtkę na zbieranie i wytarłam w nią umorusane ręce…

Do dzieła!

Szukaj zranionych drzew, połamanych gałęzi, ponieważ na nich znajdziesz najwięcej tej cennej substancji. Żywicę zbieraj nożykiem (lub łopatką, cokolwiek masz ze sobą) bezpośrednio do słoika. Ja od razu oczyszczam kawałki żywicy, żeby potem mieć mniej roboty, ale to raczej kwestia estetyczna, bowiem i tak musisz odsączyć olej od żywicy w końcowej fazie domowej produkcji. A uwierz mi, w domowych warunkach raczej ciężko w stu procentach oczyścić żywicę z kawałków kory, mchu, czy innych zabrudzeń. Hmmm… mi to w ogóle nie przeszkadza!

Im żywica jest świeższa, tym będzie bardziej lepka. Zarówno twarda jak i lepka są dobre i nadają się na macerat i mają cudowne właściwości. Lepka będzie się o wiele lepiej rozpuszczać.

Jak zrobić macerat?

Jest to bardzo proste! Kawałki żywicy wrzucamy do słoika i zalewamy olejem. Ja zalewam oliwą z oliwek, ale wiem, że niektórzy też zalewają olejem słonecznikowym. Możesz użyć wybranego, ulubionego oleju. Najlepiej trzymać miksturę w ciepłym miejscu, aby składniki dobrze się łączyły. Słoikiem należy codziennie potrząsać, aby żywica mogła się dobrze rozpuścić a olej zaabsorbować jej lecznicze właściwości.

Po kilku tygodniach macerat będzie gotowy, teraz trzeba przecedzić miksturę przez kilkukrotnie złożoną gazę lub gęste sitko, by pozbyć się zanieczyszczeń i paproszków. Macerat jest gotowy do użycia! Można go dodawać do gotowych kosmetyków, smarować oparzenia, stłuczenia, drobne rany itp.

Ja go używam na twarz (nie używam sklepowych kremów, sama robię mieszanki lub używam olejów), smaruję nim obtarcia, wysypki, drobne rany oraz suche łokcie. Skóra po użyciu preparatów z żywicą staje się miękka i delikatna w dotyku.

A maść?

Jeśli wolisz zrobić maść, będziesz potrzebować dodatkowo tłuszczu stałego, np. shea, oleju kokosowego lub smalcu z gęsi, oraz wosku pszczelego. W Internecie jest pełno sposobów, ja jednak mam swój ulubiony: wosk pszczeli, żywicę oraz olej kokosowy roztapiam. Zdejmuję z palnika i dodaję oliwę z oliwek aż uzyskam pożądaną konsystencję. Pakuję do słoiczka i pozwalam zastygnąć.

To tyle!

Daj znać po całym rytuale ;)

Zapraszam do mojej facebookowej grupy, gdzie dzielimy się słowiańskimi przepisami!

Moja maść wygląda tak zywica resin salve sosna juniper pine
Moja maść wygląda tak
Facebook Comments

4 thoughts on “Jak zbierać żywicę z drzew? Przepis na macerat i maść sosnową”

  1. Pingback: Psychologia

Dodaj komentarz